Tady se baseball hodil. Americký mariňák se nezalekl ani granátů. Odpaloval je zpět na nepřítele

Tady se baseball hodil. Americký mariňák se nezalekl ani granátů. Odpaloval je zpět na nepřítele
Autor: U.S. Marine Corps, public domain|Popisek: Hector Cafferata
06 / 03 / 2021, 10:00

Hector Cafferata přežil takřka nemožné. V Korejské válce bojoval o holý život, když dokázal vracet rýčem nepřátelské granáty a zachránil tím mnoho svých kamarádů.

V bitvě o Chosin Reservoir (bitva o Chosinskou přehradu) v roce 1950, která byla součástí Korejské války, ukázal jedenadvacetiletý voják neuvěřitelnou kombinaci statečnosti, obratnosti a vůle přežít. A tyto vlastnosti mu také pomohly v kritickou chvíli doslova přečkat vlastní smrt. Cafferatu mělo čekat stejně jako jeho spolubojovníky peklo, které bylo v bitvě u Chosinské přehrady umocněno nehostinnými podmínkami, které charakterizoval především mráz a sníh.

V listopadu 1950 se chystalo udeřit na Američany na 120 000 Číňanů, kteří bojovali po boku severokorejských vojáků. Právě počasí a nevlídné podmínky se staly pro Američany kromě Číňanů dalším nepřítelem, který se chystal na ně udeřit. 27. listopadu 1950 v noci tento útok skutečně přišel. Cafferata a další vojáci byli probuzeni ,,zuřivým" čínským útokem, kteří na překvapené Američany zaútočili. Útoky navíc přicházely v dalších a dalších vlnách. Cafferatta byl při jednom z nich zraněn granátem do ruky.

V jednu chvíli se americký voják dostal do situace, kdy musel čelit s dalším vojákem Kennethem Bensonem mnohonásobné přesile, protože většina mužů z jeho čety byla buď zabita v boji či těžce zraněna. Sám zraněný, s omrzlinou nohy vracel neúnavně zpět rýčem granáty, které na něho házel nepřítel a druhou rukou po nich pálil ze své pušky, kterou mu mezitím nabil jeho spolubojovník Benson. Cafferatova bitva trvala přes pět hodin.

Později na to statečný voják vzpomínal již v odlehčeném tónu: ,,Po zbytek noci jsem rýčem odrážel ruční granáty a současně jsem po nich pálil ze své pušky. Musel jsem odrazit té noci tucet granátů. A víte co? Byl jsem nejhorším baseballovým hráčem na světě." Cafferata byl sice vážně zraněn jedním z nepřátelských snajperů, ale byl zachráněn dalšími vojáky.

V prosinci 1950 byl evakuován do Japonska a posléze se vrátil do USA, aby se zde zotavil. V roce 1952 obdržel od prezidenta Harryho Trumana Medaili cti, nejvyšší americké vojenské vyznamenání za projevenou statečnost v boji. Cafferata zemřel v roce 2016 v nedožitých 87 letech. Jeho jméno však navždy vstoupilo do historie.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace