Peklo na východní frontě tlumil nepostradatelný pomocník - vodka

Peklo na východní frontě tlumil nepostradatelný pomocník - vodka
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Vodka
26 / 05 / 2022, 16:00

Hrůzy války a těžké boje na východní frontě, každodenní realita pro sovětské vojáky, kterým pomáhala v odbourání stresu vodka.

Druhá světová válka nebyla jen krvavým konfliktem, který s sebou přinesl hekatomby mrtvých, ale velkou také zkouškou lidské psychiky. Osobním testem pro každého vojáka, kde jsou jeho hranice a co lze ještě psychicky snést. Během nejkrušnějších bojů byla podávána v určité míře sovětským vojákům vodka, která měla odbourávat největší stres z nadcházejících bojů a vlít do vojákovy krve čerstvou energii a zvyšovat kuráž.

Ostatně nebylo na tom nic úplně novátorského - německým vojákům přišla vhod kořalka, ale také pervitin. Ten udržoval s nadsázkou řečeno německé vojáky ve stavu trvalé bdělosti.

V sovětském případě se posilňující prostředky neobjevily ve druhé světové válce zdaleka poprvé, ale již o několik století dříve.

Vodka však kromě jiného sloužila také k zahřátí organismu, s čímž se muselo počítat například v Zimní válce proti Finsku. V roce 1940 navrhl Kliment Vorošilov příděl 0,1 litru vodky na den vojákům i velitelům, aby jejich organismus byl po trvání konfliktu zahřátý. Tankové posádky pak dostávaly dvojité porce, zatímco piloti se mohli často těšit i z dobrého koňaku. Poté ,co skončila Zimní válka, byla distribuce sovětským vojákům zastavena, ale za rok a půl opět obnovena.

Dekretem ze srpna 1941, který vydal komisariát obrany, byla distribuována vodka vojákům na frontové linii v objemu 0,1 litru na osobu. Právě vojákům, kteří byli v bezprostředním kontaktu s nepřítelem měla pomoci vodka snížit enormní hladinu stresu.

V některých případech se podávala vodka vojákům po útoku a zvlášť těžké bitvě, což byla v podstatě odměna za dobře odvedenou práci. Na podání vodky vzpomínal například Fedor Ilčenko, který zajal polního maršála Friedricha Pauluse během líté bitvy o Stalingrad. ,,Bez alkoholu bylo nemožné porazit zimu," příznačně prohlásil. Někteří vojáci však samozřejmě neměli potřebu konzumace vodky či alkoholu jako takového a směňovali jej třeba za cukr.

Příděly a distribuce vodky mezi sovětské vojáky se poměrně často měnily. Od května 1942 byl alkohol podávána vojákům, kteří vynikali během bitev. Ti měli nárok na příděl 0,2 vodky. V listopadu 1942 bylo rozhodnuto o tom, že dojde k distribuci 0,1 litru vodky, které putovaly jen vojákům a důstojníkům, kteří se bezprostředně zapojovali do bojových akcí., polovina pak byla určena pro rezervisty a další.

Samozřejmě vodka mohla pomoci vojákům v určité míře, protože se nezřídka stávalo, že se někteří velmi rychle opili a byli tudíž pro boj nepoužitelní. Další část vojáků pak vodku odmítala před bojem úplně, protože jim podle jejich slov narušovala koncentraci.

Zdroj: rbth.com

Tagy článku

-->