Perských 300 a sestra vojevůdce Ariobarzana proti Alexandru Velikému

Perských 300 a sestra vojevůdce Ariobarzana proti Alexandru Velikému
Autor fotografie: CC BY 3.0|Popisek: Socha Ariobarzana
23 / 11 / 2018, 14:00

Bitva u Perské brány na Královské cestě, kde se perský velitel Ariobarzanes pokusil zastavit útočící armádu Alexandra Velikého a jeho Makedonců, byla podle všeho nejtěžší bitvou během dobývání Persie, kterou Alexandr podstoupil.

Po bitvě u Gaugamél 1. října 331 př.n.l. Alexandr dobyl Babylonii a Elam a do Persie chtěl proniknout ještě před začátkem zimy. Cesta vypadala jednoduše, Súsy, hlavní město Elamu byly spojeny s Persepolí Královskou cestou. Makedonci se rozdělili na dvě skupiny a Alexandrova část armády během svého postupu zmasakrovala v horách Zagros pastevecký kmen Uxianů. Od toho okamžiku útočníkům nikdo v průchodu nebránil.

Před Makedonci stála takzvaná Perská brána (Darvazeh-ye Fars), úzký průchod mezi horami, kde Peršané v údolí malé řeky Meyran postavili zeď a čekali na útočníky.

Past v údolí Tang-e Meryan

Asi 20. ledna 330 př.n.l Alexandrova armáda vpochodovala do údolí a postupovala směrem na východ. Lidí na okolních kopcích a skalách si Makedonci všimli, ale domnívali se, že je o uprchlíky. Po masakru Uxianů se domnívali, že se jim nikdo nepostaví.

psali jsme: Elitní štítonoši Alexandra Velikého. Hypaspisté byli obávanými bojovníky legendární falangy

Perský velitel s asi 700 až 2 000 vojáky čekal ve východní části údolí Tang-e Meryan, které se postupně zužovalo. Průzkumníky Alexandr buď nevyslal, nebo byli zajati Peršany. Makedonská armáda byla v údolí už celá, když přední voj oslepený vycházejícím sluncem zahnul po silnici doleva a narazil na zeď postavenou Peršany.

Bitva u Perské brány

Na Makedonce se začaly valit z okolních svahů kameny, do práce se daly i perské katapulty a lukostřelci a Alexandrova armáda, která utrpěla těžké ztráty, se pokoušela stáhnout ze svahů pokrytých sněhem. Alexandr musel opustit své mrtvé, aby zbytek armády zachránil, což byla velká hanba, protože Řekové i Makedonci své vojáky vždy pohřbívali.

Ariobarzanes měl plán zabránit Alexandrovi v průchodu a dát tak svému vládci Dareiovi čas na přípravu armády, která by útočníky definitivně zastavila. Dařilo se mu to přibližně jeden měsíc, než Alexandr a jeho elitní jednotky pochodem přes hory obešly Peršany a bylo možné na statečné obránce zaútočit z obou stran.

Perská princezna proti Alexandrovi Velikému

Peršané bojovali statečně, a ti kteří již neměli zbraně, stahovali ozbrojené Makedonce na zem, kde je zabíjeli jejich vlastními zbraněmi. Vedle perského vojevůdce bojovala i jeho sestra, perská princezna Youtab, která prý v bitvě padla.

psali jsme: Má legendární nůž kukri tvar podle zbraně jízdy Alexandra Velikého?

Ariobarzanes byl podle jedné z verzí zabit během posledního útoku, podle jiné se mu se zbytkem vojáků podařilo ustoupit k hlavnímu městu Perské říše Persepoli, kde ho velitel města nechal stát před hradbami a zmasakrovat přesilou Alexandrova vojska.

Přesný počet mrtvých není znám, ale tato bitva stála Alexandra Velikého nejvíce mužů během perského tažení a stala se největší výzvou geniálnímu vojevůdci při dobývání říše založené Kýrem Velikým.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Zdroj: Livius.org

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace