Pestrá historie zpravodajské služby Mosad: Únos předního nacisty, likvidace vrahů izraelských olympioniků, ale také fatální selhání

Pestrá historie zpravodajské služby Mosad: Únos předního nacisty, likvidace vrahů izraelských olympioniků, ale také fatální selhání
Autor fotografie: Government Press Office (Israel), CC BY-SA 3.0|Popisek: Adolf Eichmann ve své cele
04 / 07 / 2023, 16:30

Izraelskou zpravodajskou službu Mosad nemusíme asi příliš představovat širokému publiku. Služba zahájila 1. dubna 1951 svou činnost, která je za více než 70 let existence velmi rozmanitou a pestrou.

Izraelská zpravodajská služba Mosad, jež zahájila činnost 1. dubna 1951, má toho za sebou opravdu hodně. Její agenti se za zúčastnili mnoho tajných operací, které formovaly nejen izraelskou, ale i světovou historii. Nicméně na druhou stranu je nutno konstatovat, že ne všechny větší operace skončily úspěchem, ba naopak. I však nadále představuje pro Izrael jednu z klíčových státních složek, stejně jako jako například CIA pro USA nebo MI6 pro Velkou Británii.

Pro Mosad pracuje zhruba 1 200 zaměstnanců a jeho činnost je rozdělena do 8 oddělení - plánování a koordinace operací, sběr informací, politická činnost a styky (styky s cizími zpravodajskými službami a se státy, s nimiž nemá Izrael oficiální styky), lidské zdroje, finance, logistika a bezpečnost, výcvik, výzkum, zvláštní operace - atentáty, polovojenské operace, sabotáže a psychologická válka, technika.

V Tel Avivu sídlí centrála služby, v jejímž čele stojí ředitel, který podléhá přímo premiérovi. Až do poloviny 90. let panovala praxe, že jména ředitelů Mosadu patřila mezi přísně tajná a označovala se obvykle jen iniciálou příjmení daného šéfa služby. Tato praxe však vymizela po atentátu na premiéra Jicchaka Rabina v roce 1995.

Jak už jsme zmínili jinde, pro Mosad je charakteristické velké množství akcí či operací, a to i v zahraničí, ne všechny se však podařily, jak už to bývá. Které bychom mohli označit za ty nejdůležitější? V roce 1956 se podařilo Mosadu získat tajný projev sovětského vůdce N. I. Chruščova o Stalinových zločinech. Projev posléze zahájil proces postupné destalinizace v zemích východního bloku, který však pokračoval v jednotlivých zemích nestejným tempem.

O čtyři roky později přišla asi nejznámější operace Mosadu, a to únos prominentního nacisty Adolfa Eichmanna z Argentiny. Eichmann byl jedním z předních nacistických činitelů, kterému se podařilo dostat se za pomoci organizace Tichá pomoc do Argentiny. Změnil si jméno na Richardo Klement a v Buenos Aires vlastnil farmu. Nic nenasvědčovalo tomu, že klidný život zanedlouho vystřídá nepohodlí v podobě dočasného vězení, posléze tribunálu a následné vynesení absolutního trestu.

Nicméně Mosad disponoval informací o Eichmannově pobytu v Buenos Aires a na muže byl nasazen agent Cvi Aharoni, kterému se podařilo zjistit, kde přesně Eichmann pobývá. Začala se připravovat rozmáchlá akce, jejímž cílem bylo unést Eichmanna z Argentiny a dostat jej před spravedlivý soud za jeho zločiny.

Den únosu byl naplánován na 11. května 1960. Eichmann se vracel domů z práce, kde už na něho čekala dvě auta. Jedno z nich jej oslnilo reflektory, načež z druhého vyrazili agenti, muže zpacifikovali. Ten se ani nebránil, protože akce to byla vskutku blesková. Eichmann byl držen několik dnů v provizorním vězení, 20. května byl omámen převezen do Tel Avivu. Bývaléh nacistického prominenta pak čekal tribunál, který vynesl jednoznačný rozsudek - trest smrti za válečné zločiny. V roce 1962 byl rozsudek oběšením vykonán.

Další významnou akcí Mosadu byla pomsta za zavražděných 11 izraelských sportovců na letní olympiádě v roce 1972. Příslušníci teroristické palestinské skupiny Černé září nejprve unesli a poté zavraždili 11 izraelských sportovců. Tvrdili, že prý nechtěli zabíjet, ale stalo se tak v sebeobraně. Mosad organizoval již předtím akce proti palestinským teroristickým skupinám, zejména v Evropě, po šokujícím činu na mnichovské olympiádě v roce 1972 Mosad pokračoval v cílené likvidaci předních činitelů v organizaci Černé září. Nicméně zde se agenti nevyhnuli fatálnímu omylu, když v roce 1973 zabili marockého číšníka, o nemž si mysleli, že patří do teroristické hiearchie Černé září. Šest agentů Mosadu bylo následně norskou policií zatčeno a odsouzeno.

V roce 1976 se Mosad zapojil do podpory operace Kulový blesk , při které izraelské komando rukojmí a zlikvidovalo palestinské únosce v uneseném letadle na letišti Entebbe v Ugandě.

Jako důležitou akci s mezinárodním přesahem bychom mohli označit i Operaci Mojžíš, kdy došlo v roce 1984 a začátku roku 1985 k přestěhování přibližně 8 000 etiopských židů (Falašoví) ze Súdánu během hladomoru. Tato operace byla provedena ve spolupráci izraelské armády, Mosadu, CIA, velvyslanectví USA v Chartúmu, žoldnéřů a súdánských bezpečnostních sil. Více než tisíc Falašů však v Súdánu i po operaci zůstalo.

V dalších letech akce Mosadu pokračovaly - v roce 1988 vybuchly nálože ukryté v osobním automobilu a zabily v kyperském Limassolu tři vysoké představitele palestinské organizace Fatah. Pomocí přísavné miny byla v limassolském přístavu zničena loď Sol Phryne, která měla vyplout na velkou propagační plavbu ve prospěch OOP. Zničení lodě považoval Mosad za jednodušší než případné pozdější – mediálně využitelnější – potopení této lodi na volném moři, zároveň se akce obešla bez obětí na životech.

I po těchto akcích však přišlo v roce 1995 zásadnější selhání. Židovský extremista Jigal Amir spáchal atentát na izraelského premiéra Jichcaka Rabina a Mosad se dosta lpod palbu kritiky, že nedokázal akci zabránit. Důsledkem bylo rezignace tehdejšího šéfa Mosadu Šabtaje Šavita a vystřídání Danim Jatomem.
V roce 2004 se podařilo agentům Mosadu zlikvidovat vůdce organizace Ha más šejka Chalila v Damašku. Znaky operace Mosadu nese i likvidace vůdce vojenské složky Hamásu Mahmouda al-Mabhouha z ledna 2010 v Dubaji.

Mosad i přesto, že se jí některé akce nepodařily, zůstává jednou z klíčových zpravodajských složek Izraele. Pro zajímavost ještě dodejme, že jeden z jeho šéfů - Dani Jatom - navštívil před několika lety Českou republiku a SM s ním pořídil exkluzivní rozhovor.

Zdroj: history.com, WikipediaTagy článku