Pevnost Josefov - zahájení sezóny 2019 (6. dubna)

Pevnost Josefov - zahájení sezóny 2019 (6. dubna)
01 / 04 / 2019, 16:00

V sobotu 6. dubna 2019 proběhne v režii KVH Josefov a KVH Brendy-Josefov Slavnostní zahájení turistické sezóny 2019 v pevnostním městě Josefov. Program začíná ve 13 hodin pochodem vojensko-historických jednotek, vztyčením praporu na Bastionu I a předáním klíče od podzemí pevnosti, a vyvrcholí bitevní ukázkou.

KVH Josefov vznikl v roce 1980 u příležitosti 200. výročí založení pevnosti a města Josefov, jednak za účelem organizování sportovně střeleckých aktivit z historických zbraní, jedna za účelem záchrany a provádění oprav pevnostních prvků v části prohlídkové trasy pevnostních podzemních chodeb. Členové josefovského KVH neupřednostňují žádnou dělostřeleckou jednotku, a proto také zvolili univerzální název - "Pevnostní dělostřelecká rota". Důvodem pro toto neobvyklé řešení je skutečnost, že se KVH zaměřuje na dělostřelectvo jako celek ve vztahu k pevnosti Josefov (1780-1888) a také se zabývá různými obdobími, sedmiletou válkou počínaje, přes čtvrtstoletí napoleonských bojů a revolučních let 1848/49 až po I. světovou válku. Stěžejním obdobím celého klubu je však prusko-rakouská válka roku 1866, a věnuje se i dělostřeleckým jednotkám habsburské monarchie do roku 1918.

KVH Brendy-Josefov je spolkem, jehož někteří členové rekonstruují pěchotní srub T-S 27 nacházející se u vesničky Odolov. Cílem spolku je vybudovat vojenské muzeum se zaměřením na historii zdravotní služby různých armád a Červeného kříže, a také stravování a zajištění proviantní služby jak rakousko-uherské armády, armády Čs. republiky, tak i během druhé světové války. Věnuje se také historii vězeňství v Josefově.

V rámci akce budou veřejnosti zpřístupněny Bastion I a podzemí, stálá historická expozice městského muzea v budově Zásobovacího úřadu, První vojenskohistorické muzeum M. Frosta, Muzeum Waldemara Matušky, Bastiony X a IX, Ravelin XIV, umělecká kolonie Bastion IV a Cesta legionáře.

Co je bastion? Prvek opevnění, který charakterizuje celý systém tzv. bastionového opevnění, jež vzniká na přelomu 15. a 16. století. Jde o pětiúhelníkovou baštu vybíhající z obranné linie, která obráncům umožňuje vést flankovací (do boků) a účinnou šikmou (kosou) palbu. Ravelin je zpravidla trojúhelníkové samostatné postavení, pevnůstka v příkopu, jako součást první linie obrany. Mnohem více budete mít možnost se dozvědět při návštěvě pevnosti Josefov.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace