Pietní akt k uctění památky československých letců RAF

Pietní akt k uctění památky československých letců RAF
14 / 08 / 2019, 18:15

Pět let poté, co byl Okřídlený lev odhalen Sirem Nicholasem Soamesem, se památník na Klárově znovu stal místem, kde se konal pietní akt k uctění památky československých letců RAF, a to za účasti hostů z české politiky, kultury či podnikatelské sféry. Akce se konala 14. srpna u příležitosti výročí návratu československých letců ze Spojeného království zpět do Prahy na Ruzyni v roce 1945. Celkem sloužilo za 2. světové války v Royal Air Force 2 508 Čechů a Slováků. Památník Okřídlený lev byl navržen a postaven britskou komunitou v Praze jako pocta hrdinství letců, které projevili v zdánlivě beznadějné době, v níž Hitlerovi čelila jediná Velká Británie.

Na rozšíření památníku Okřídlený lev se vybralo 1 000 000 korun

Okřídlený lev se stal oblíbeným místem jak pro Čechy, tak pro zahraniční návštěvníky. Za rok ho navštívilo a památku letců uctilo na 60 000 návštěvníků. Právě z tohoto důvodu se britské komunitě v Praze podařilo díky silné podpoře osobností z české politiky a podnikatelské sféry vybrat další milión korun pro další úpravu okolí památníku. Doposud se na Okřídleného lva vybrala částka ve výši 6.25 miliónů korun.

Nově bylo okolí Okřídleného lva opatřeno podstavcem, u památníku byly také instalovány lavičky a gravírované informační panely.

Úspěch Okřídleného lva oslovil Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu, a proto se rozhodla okolí památníku rozšířit o lavičky, informační panely, odznaky jednotlivých letek a dláždění. Firma Chapman Taylor věnovala památníku své designerské služby. Hlavními sponzory projektu jsou Bell, Roger Dunlop, Modřanský háj, Flow East, Sellier & Bellot, Omnipol, CZUB, ERA, VB, CSG, Aura, Quittner, Swordfish, Discovery Group, PRAMACOM, MEOPTA, Robert Neale a Petr Karel. Hlavními organizátory jsou Euan Edworthy, který v roce 2013 s nápadem Okřídleného lva přišel, a generálmajor v z. Bohuslav Dvořák, bývalý zástupce Náčelníka generálního štábu.

Pokládání věnců a pietní akt

Pietní akt 14. srpna začal pokládáním věnců v 14:00. Projevy přednesli veteráni, představitelé armády a politici. Poté následoval zpěv dětí ze školy generála Peřiny a modlitba pod vedením Jeho Eminence Dominika kardinála Duky O.P. Po modlitbě zněla píseň Last Post. Pietní akt zakončil zpěv československé a britské národní hymny.

Recepce proběhla pod patronátem Jeho Eminence Dominika kardinála Duky O.P. v Arcibiskupském paláci, kde byly uděleny pamětní medaile.

Abychom nezapomněli“

Generálmajor Petr Hromek, velitel Českých vzdušných sil, prohlásil: „Po 80 letech by bylo snadné zapomenout na hrdinství a sebeobětování Čechů a Slováků, kteří bojovali za svobodnou Evropu. Památník Okřídleného lva zajistí, že jejich jména a činy budou žít věčně.“

Tomáš Lom, veterán z 311. bombardovací perutě, říká: „Měl jsem štěstí, protože jsem válku přežil a mohl poté žít dlouhý a šťastný život. Mnoho z mých kamarádů takové štěstí nemělo. Jsem velice rád, že je jejich patriotismus a služba oceněna tímto památníkem. Myslím, že by se jim líbil.“

Generálmajor v z. Bohuslav Dvořák říká: „Naši přátelé z britského Královského letectva jsou velice milí a říkají nám, že Češi a Slováci přispěli k vítězství v mnohem větší míře, než by jejich počet napovídal. Bojovali spolu s poslední svobodnou zemí za svobodu vlastní země. Všichni bychom na ně měli být velice hrdí. Chtěl bych poděkovat britské komunitě v ČR a českým společnostem, které se odhodlaly přispět na památník Okřídlený lev a umožnily tak jeho existenci.“

Euan Edworthy říká: „Za britskou komunitu musím říct, že Okřídlený lev pro nás znamená opravdu hodně. Je to symbol toho, co se stane, když se země spojí proti tyranii. Vzhledem k tomu, kolik lidí památník navštěvuje, řekl bych, že je důležitý i pro mnoho ostatních. Chtěl bych poděkovat všem, kteří nám pomáhali a podpoře, jíž se nám dostalo od mnoha jednotlivců a společností, a především bych chtěl poděkovat celému českému obrannému průmyslu a české armádě.“

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace