Piknik s výhledem na výbuch atomové bomby - hazard v Las Vegas měl různé podoby

Piknik s výhledem na výbuch atomové bomby - hazard v Las Vegas měl různé podoby
Autor: Las Vegas News Bureau|Popisek: Fotografové a reportéři pozorují atomový výbuch
21 / 08 / 2020, 14:00

Ranný atomový věk s sebou přinášel celou řadu dnes nepříliš uvěřitelných situací. Naivita pramenící z nezkušenosti byť vědců a neznalost některých důsledků výbuchu jaderné zbraně se projevovala z dnešního pohledu lehkovážností. Námořníci po testech na atolu Bikini omývající radioaktivní spad z palub zasažených lodí košťaty. Anebo turisté vyrážející do Las Vegas, odkud sledovali nedaleké atmosférické testy nových jaderných zbraní. Mj. i díky tomuto, dnes bychom asi řekli produktu turistického ruchu, se z Las Vegas stala dodnes populární destinace. A tato atrakce skončila vlastně nedávno, v roce 1992.

Kromě strachu ze světové apokalypsy, kterou sugestivně ztvárňuje film Nicholase Meyera Den poté (The Day After) z roku 1983, a postupně vyvíjených "preventivních opatření", jež pamatují generace navštěvující základní školy před rokem 1989, existovaly také reakce jiného druhu - v počátcích atomového věku zájem, obdiv a fascinace. Děti se ve školách učily krýt se pod lavicí, později si nasazovaly mikroténové sáčky na ruce a běhaly v pláštěnkách parkem v rámci branných cvičení civilní obrany, a někteří nadšenci, tedy v USA, jezdili do testovacích oblastí a se slunečnými brýlemi na očích z lehátka sledovali úchvatnou podívanou na atomový hřib.

Dnes je vskutku nepředstavitelné, že by jakýkoli stát prováděl ostré testy jaderných zbraní 120 km od nejbližšího města. Ne tak za studené války, a v roce 1951 takové testy skutečně Američané v poušti v této vzdálenosti severně od Las Vegas provádět začali. Tehdy to ještě nebylo 700tisícové město, ale město asi 50tisícové, tedy třeba jako Opava, Jihlava nebo Karlovy Vary.

Výbuch atomové zbraně v tomto místě byl vidět až ze San Franciska, což je vzdušnou čarou asi 600 km. A tím lépe ze 120 km vzdáleného Las Vegas: místní podnikatelé v pohostinství se chopili příležitosti. Zrodila se atomová turistika. Rodiny s dětmi vyjížedly do okolí a při pohledu na atomový výbuch piknikovaly.

Bary měnily své názvy. Z "Virginia's Eatery" se stalo "Atomic Cafe" a podávaly svým klientům "přísně tajné atomové koktejly", do nichž snad přidávaly přísady smetené ze střechy. Město zveřejňovalo časy výbuchů s předstihem, aby se na ně návštěvníci mohli připravit. Prožívalo svou atomovou horečku a během dekády se počet jeho obyvatel zdvojnásobil. Jeden z jeho předních podnikatelů a majitelů kasín řekl, že atomová bomba bylo to nejlepší, co mohlo Las Vegas potkat.

Rizika negativních důsledků pro zdraví vojáků i obyvatel oblastí byly vládou uznány teprve v roce 1992, a testování jaderných zbraní v atmosféře bylo zakázáno - nadále byly zkoušeny podzemními detonacemi. Atomová turistika v Las Vegas skončila. V letech 1951-1992 bylo v nevadské poušti provedeno na 900 výbuchů. Las Vegas je příkladem pravdivosti rčení, že vše špatné je k něčemu dobré. Tedy v tomto případě dvakrát: jaderné odstrašení bylo jistě zásadním důvodem nevypuknutí třetí světové války.

Zdroj: large.stanford.edu, allthatsinteresting.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace