Pil až tři litry vodky denně, nemilosrdně vraždil Židy. Nakonec spáchal fanatický nacista Odilo Globocnik sebevraždu

Pil až tři litry vodky denně, nemilosrdně vraždil Židy. Nakonec spáchal fanatický nacista Odilo Globocnik sebevraždu
Autor fotografie: Bundesarchiv, Bild 183-S41858 / Unknown author / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Odilo Globocnik
01 / 11 / 2019, 14:00

Odilo Globocnik ztělesňoval to nejhorší z nacistické ideologie. Byl člověkem, který neměl žádné morální zábrany. V osmnácti letech vstoupil Globocnik do NSDAP a stal se funkcionářem, který pomalu stoupal ve stranické hierarchii a zároveň se z něho stal fanatický příznivec nacistické ideologie, jenž nenáviděl Židy k smrti, a který na ně později pořádal doslova hon.

V roce 1933 Globocnik vstoupil i do SS a v tom samém roce byl jmenován zástupcem rakouského župního vedoucího. Po Anšlusu Rakouska v březnu 1938 zastával funkci státního tajemníka. To mu nezabránilo v tom, aby se kromě stranické práce ,,věnoval" i rozsáhlé kriminální činnosti. Měl se účastnit vraždy, loupežného přepadení či přijímal úplatky. Brzy tak Globocnik vlastní vinou upadl v nemilost nacistických špiček. Svou ctižádost si však ,,léčil" zejména u SS.

V září 1939 po nacistickém přepadu Polska byl Globocnik jmenován velitelem policie a SS v Lublinu. A co bylo nejdůležitější: Heinrich Himmler mu svěřil na starost vyvraždění polských Židů. Globocnik měl na starosti likvidaci Varšavského ghetta o 500 000 Židech, což byla největší židovská komunita v Evropa, a také ghetta v polském Białystoku. Zde naplno proupukly Globocnikovy psychopatické vlastnosti umocněné nezřízenou konzumací alkoholu. Globocnik se stal zakrátko i šéfem organizace Abteilung Reinhard, jež řídila tábory smrti. K smrti nenáviděl Židy a sebemenší odpor i z vlastních řad proti svým metodám tvrdě trestal. 

Po vypuknutí druhé světové války se stal ještě více závislým na alkoholu, který z něho dělal doslova vraždícího psychopata. Při vykonávání svých funkcích stále pil, což zvyšovalo jeho agresivitu. Údajně měl denně vypít až tři litry vodky. I když nad ním Himmler dlouho držel ochrannou ruku, po jeho skandálech jej raději odvelel do Terstu, kde dostal funkci velitele policie a SS jaderského pobřeží.

To už se ale Globocnikova kariéra rychle blížila ke konci. Na konci války se skrýval v rakouském Klagenfurtu, kam se uchýlil ve strachu před zatčením. Nakonec však spáchal sebevraždu požitím ampule s cyankáli. Zemřel tak jeden z největších nacistických sadistů, který kromě Židů týral i členy vlastní jednotky.

 

 

Zdroj: ww2gravestone.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.