Pinguin: Nejúspěšnější korzár hitlerovského Německa

Pinguin: Nejúspěšnější korzár hitlerovského Německa
07 / 06 / 2019, 13:00

Pinguin, oficiálně HSK-5, byl německou korzárskou lodí z období druhé světové války. Do roku 1939 to byla nákladní loď jménem Kandelfels, ale v roce 1939 se rozhodlo o tom, že bude vyzbrojena děly ráže 150mm z bitevní lodě Schlesien. A tak vznikl pomocný křižník.

Celá výzbroj se tedy skládala z 6 děl ráže 150mm, jednoho francouzského 75mm, jednoho dvojhlavňového 37mm auto kanonu, čtyř 20mm auto kanonů a dvou jednohlavňových torpédometů, po jednom na každém boku.

Dále loď nesla průzkumný hydroplán, a zásobu torpéd, min a paliva pro zásobování U-bootů na moři.

V roce 1940 loď vyrazila na svou první a poslední plavbu. První úkol byl zásobovat ponorky. Poté, co se loď úspěšně dostala do Atlantiku, zahájila plavbu na jih směrem do Indického oceánu. Po cestě bylo potopeno několik nákladních lodí. U Madagaskaru byla proti nepřátelské lodi použita dezinformační taktika - hydroplán z Pinguinu shodil na loď dopisy s příkazem ke změně kurzu tak, aby loď jela přímo proti Pinguinu. Loď byla posléze zajata.

psali jsme: HMS Incomparable: Gigantický bitevní křižník admirála Fishera

Poté byl zajat či potopen ještě nespočet dalších lodí. Jeden zajatý tanker (Storstad) byl dokonce na moři přeměněn na pomocnou minonosku a část min z Penguinu byla přemístěna na něj. Loď se přejmenovala na Passat a její posádku tvořila část posádky z Pinguinu a dokonce i několik dobrovolníků z původní posádky. 24. prosince 1940 byla dokonce zajata celá flotila norských velrybářských lodí. 15 lodí bylo zajato bez jediného výstřelu či oběti. 14 z těchto lodí bylo poté odesláno do Francie, 2 z nich byly potopeny. Jedna loď byla improvizovaně předělána na pomocný křižník Adjutant.

psali jsme: Úderná síla německé Kriegsmarine: Bitevní křižník Scharnhorst a Gneisenau

8. května 1941 byla ale loď objevena těžkým křižníkem HMS Cornwall a potopena. Zahynulo 341 členů posádky a 214 zajatců.

 

Zdroj: Warships.cz Pavel Sláma

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace