Pirát, který byl k smíchu. Své ,,řemeslo" neovládal a skončil zadlužený ve vězení

Pirát, který byl k smíchu. Své ,,řemeslo&quote; neovládal a skončil zadlužený ve vězení
Autor: Allen & Ginter, (CC0 1.0)|Popisek: Bartholomew Sharp
29 / 11 / 2021, 10:00

Anglický pirát Bartholomew Sharp toho v životě moc nedokázal. Vyhlášený smolař nakonec skončil po uši v dluzích ve vězení.

Sharp zdaleka nedosahoval slávy například anglického piráta Francise Drakea a dalších slavných bukanýrů, byl to spíše smolař, který se pravidelně dostával do osobních problémů. Důležité je říct, že ovšem vlastní vinou.

V roce 1679 velel dvouleté výpravě, která měla za úkol získat údajné zlato španělské flotily v Panamě a zajmout španělské lodě. V Panamské zátoce měla na skupinu dobrodruhů v čele se Sharpem čekat kýžená odměna v podobě zlatého pokladu. Sharpovi muži sice uspořádali několik nájezdů na španělské lodě, ale poklad ani nic cenného nenašli.

A nedařilo se ani v následujících měsících a Sharp začal být svým mužům ,,k smíchu". Proto se jej rozhodli při vzpouře vyměnit. Smolař Sharp měl však štěstí, protože jeho nástupce za tři týdny zemřel a kupodivu jeho muži jej zvolili znovu kapitánem. Nyní bylo na něm, aby dokázal, že je schopným vůdcem smečky, který dokáže najít svůj vysněný poklad na španělských galeonách.

V jednu chvíli se zdálo, že Sharp má cenný lup na dosah, to když on s jeho posádkou zajali po krátkém boji španělskou galeonu. Nicméně poklad se na ní opravdu nenacházel, jen 700 kostek nezajímavého šedivého kovu. Naštvaná posádka pak tento ,,poklad" vzteky vyházela přes palubu.

Sharp nejenže nenašel za dva roky nic cenného, navíc jim začala být v patách Anglie, která chtěla Sharpa s celou posádkou vydat pro pirátství. Sharp byl sice zatčen, ale trestu se vyhnul, protože král Karel II. jej pardonoval. Anglické autority totiž zejména ocenily to, že Sharpovi se podařilo na výpravě získat cennou knihu map, kterou Sharpovi muži ukořistili ze španělské lodi El Santo Rosario v roce 1681, a jež měla velkou cenu pro anglické mořeplavce.

Sharp našel poté útočiště na ostrově sv. Tomáše v Dánské Západní Indii v Karibiku. Nicméně neúspěšný pirát a dobrodruh se zadlužil a chtěl z ostrova uprchnout. Tento pokus mu však nevyšel a byl uvržen do vězení, kde 29. října 1702 umírá.


Zdroj: militaryhistory.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace