Autor: Russia Beyond|Popisek: Pjotr Kuzněcov
Sovětský svaz vyznamenal během druhé světové války řadu vojáků titulem Hrdina Sovětského svazu. Jedním z nich byl i Pjotr Kuzněcov. Ten se však po válce dopustil kriminálního jednání a titul mu byl odňat.
Kuzněcov se narodil v roce 1925 do rodiny rolníka. Nedostalo se mu žádného vyššího vzdělání a brzy musel vypomáhat rodině s pracemi na farmě. Po vypuknutí druhé světové války vstoupil do Rudé armády a posléze dosáhl hodnosti mladšího seržanta. Kuzněcov se v nastalém konfliktu s německýn nepřítelem vyznamenával hlavně svou statečností, neústupností a urputností.
Jeho ,,hvězdná" hodina přišla již brzy poté, co narukoval. Ve slavné bitvě o Kyjev, která se odehrála na konci roku 1943, se se svou jednotkou vypořádal blízko jedné vesnice s Němci. Vtrhl do zákopu se svými muži, v mžiku bajonetem usmrtil osádku kulometu a sám začal z něj pálit na nepřítele. Tak měl údajně zabít 32 německých vojáků a jednoho důstojníka. Když Němci chtěli provést protiútok, měl Kuzněcov na ně hodit dva granáty a zabít dalších šest nepřátel. Pak následně bajonetem zabil jiné dva, ale byl přitom sám zraněn. Kuzněcov také se svou jednotkou Němce zajímal a dokázal od nich získat při výslechu hodnotné informace.
Za své činy si pak Kuzněcov vysloužil titul Hrdina Sovětského svazu, který mu byl udělen 10. ledna 1944. Nadto byl dekorován i Leninovým řádem. Kuzněcov požíval do konce druhé světové války značného respektu, ale to se mělo brzy změnit.
Po skončení války přijal místo šéfa ochranky v továrně na cukrovinky v Sumské oblasti na Ukrajině. Vše vypadalo na to, že Hrdina Sovětského svazu nebude mít ve svém dalším ,,mimoarmádním" působišti žádný problém, nicméně opak byl pravdou. V roce 1947 se totiž dostal do křížku se svým nadřízeným - ředitelem továrny. Ten se vyjádřil pohrdavě o válečných veteránech a mimo jiné prohlásit, že veteráni jsou ti, kteří si pouze ,,připínají kousek železa na jejich hrudě". Kuzněcova to tak osobně rozlítilo a popudilo, že v něm bouchly saze a ředitele namístě zastřelil.
Z Kuzněcova se tak z hrdiny šmahem stal vyvrhel a byl odsouzen za svůj čin k desetiletému žaláři. Navíc mu byl odebrán titul Hridna Sovětského svazu a další vyznamenání. Po propuštění z vězení žil ,,hrdina od Kyjeva" ve městě Kaluga s doživotní kaňkou ve svém životopisu. Zemřel v roce 1981 ve věku 56 let.
Zdroj: Russia Beyond