Thermopyly 2. světové: Kanadský nacistobijec se svou jednotkou odřízl 50 000 Němců

Thermopyly 2. světové: Kanadský nacistobijec se svou jednotkou odřízl 50 000 Němců
Autor: wikipedia, public domain|Popisek: David Vivian Currie
16 / 05 / 2020, 10:15

David Vivian Currie je jméno dalšího skromného hrdiny, kterému se podařil ve druhé světové vskutku husarský kousek.

David Vivian Currie se narodil v roce 1912. V roce 1940 se Currie připojil k armádě, v roce 1941 byl povýšen do hodnosti kapitána, respektive majora. Tento voják dostal za statečnost Viktoriin kříž. Ten si vydobyl se svým plukem Jižní Alberta, který tvořil součást 4. kanadské obrněné divize, v roce 1944 v obci Saint-Lambert-sur-Dive v severozápadní Francii, kde probíhaly zuřivé boje v německým nepřítelem v rámci bitvy o Normandii.

Zvlášť tvrdé boje probíhaly o vesnici St. Lambert-sur-Dives v srpnu 1944, kam se svou jednotkou dorazil i Currie. Ten velel menší ,,smíšené" jednotce, která dostala za úkol odříznout jednu z německých hlavních únikových cest. Major Currie vedl útok na francouzskou vesnici St. Lambert-sur-Dives a konsolidoval zde své pozice, když odrazil opakovaný nepřátelský útok, který trval následující den a půl.

Navzdory utrpěným těžkým ztrátám a intenzivní palbě nepřítele, majorova jednotka dokázala zničit 7 německých tanků, 40 vozidel a 12 kanónů Flak. To vše vedlo ke smrti 300 německých vojáků, přičemž 500 z nich bylo zraněno a 2 100 zajato. A co bylo důležité - vesnice St. Lambert-sur-Dives byla dobyta, což znamenalo uzavření falaiské kapsy a uvěznění 50 000 německých vojáků, kteří neměli kam uniknout. Úkol tak byl splněn. 

Po těžké bitvě, kde prokázal Currie houževnatost a výborné velící schopnosti, si mohl Currie konečně oddechnout, protože spal za celou dobu jen asi hodinu. Když bylo po všem, prakticky hned usnul tam, kde právě byl. Když se podařilo uzavřít falaiskou kapsu a vesnici vyčistit, Currie prohlásil: ,,Vím, že je toho mnoho, čeho bychom se měli ve válce bát, ale největší strachem však byla možnost, že se nedokážu poměřit s úkoly, které ode mě byly vyžadovány." Nutno dodat, že se Currie s nimi poměřil více než skvěle.

Poté, co byl za statečnost v této bitvě odměněn prestižním Viktoriiným křížem, pokračoval Currie v dalších bojových nasazeních. Bojoval se stejným nadšením a houževnatě proti Němcům v Nizozemí či severním Německu.

David Currie zemřel v roce 1986 a na jeho statečné činy se rozhodně nezapomnělo.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace