M6 - I Američané měli ve druhé světové válce těžký tank. Nikdy však nezasáhl do boje

M6 -  I Američané měli ve druhé světové válce těžký tank. Nikdy však nezasáhl do boje
Autor: Wikipedia (Public Domain)|Popisek: tank M6
18 / 02 / 2020, 16:00

Před nějakým časem jsme přinesli článek o M103, posledním americkém těžkém tanku zařazeným do služby, nyní se blíže podíváme na jiný těžký tank M6, který byl vyvinut během druhé světové války.

Američané a těžký tank, zdánlivě ,,nekompatibilní" rovnice, nicméně nutno dodat, že těžkých tanků Američané skutečně vyvinuli několik, ale nezasáhli do boje, nezačala u nich ani sériová výroba, a většinou bylo vyrobeno příliš málo kusů, aby tanky mohly na bojišti představovat ,,rozdílovou" zbraň.

Už jsme hovořili o těžkém tanku M103, jenž spatřil světlo světa v začínající studené válce, v případě M6 se jednalo o tank, který byl zkonstruován během druhé světové války. 

m6

Tank byl vyvíjen od roku 1940, tedy v době, kdy USA ještě nevstoupily do války, a vývoj byl ukončen v roce 1942. Cílem projektu nového těžkého tanku bylo přinést na bojiště vozidlo o hmotnosti nejméně 50 tun, dobře vyzbrojené a pancéřované. Prototyp nesl označení T1. 

Osádku 57tunového tanku tvořilo 6 mužů. Vozidlo poháněl motor Wright R-1820 G-200 o výkonu 825 koňských sil. Maximální rychlost činila 35 km/h a dojezd 180 km. Výzbroj tvořilo dělo M7 ráže 76,2 mm a dělo M5 ráže 37 mm. Sekundární výzbroj zajišťovaly 2 kulomety M1919 Browning.

M6 se nikdy nedostal na bojiště, hlavní limitací totiž byla jak logistická náročnost na lodní prostor, který by si takový tank vyžádal při transportu na zámořská bojiště (dvojnásobný oproti tanku M4 Sherman), tak očekávané problémy které by dotyčné vozidlo muselo překonávat při útočných operacích vzhledem ke své hmotnostní nekompatibilitě s existujícím ženijním vybavením US Army.

I když však bylo vozidlo připravené k sériové výrobě, americké ozbrojené síly o ně ztratili zájem. Výhody tanku M6, jako například silnější pancéřování a o něco výkonnější zbraně, byly částečně vykompenzovány technickými a designovými potížemi, hmotností, nedostatečnou spolehlivostí, a již zmíněnými logistickými problémy. Nepřekvapí tedy, že koncem roku 1944 byl M6 prohlášen zastaralým vozidlem. V letech 1940 - 1943 se vyrobilo pouze 40 vozidel. Všechny tyto tanky byly postupně sešrotovány až na jeden, který byl vystaven v muzeu v Aberdeenu.

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace