Osud stíhače Brykse: Sestřelen a mučen Němci, zrazen Brity a zavražděn Čechy

Osud stíhače Brykse: Sestřelen a mučen Němci, zrazen Brity a zavražděn Čechy
31 / 01 / 2020, 10:00

Josef Bryks byl příslušníkem 310. československé stíhací peruti RAF, a od dubna 1941 242. stíhací perutě, se kterou se účastnil ofenzívních výpadů nad okupovanou Evropu. 17. června 1941 byl jeho Hurricane sestřelen Adolfem Gallandem, proslulým německým stíhacím esem. Čtyřikrát se pokusil o útěk. Britové Němcům nedopatřením prozradili, že je Čech. Podařilo se jim alespoň odložit soud pro velezradu až na dobu "po vítězné válce". S komunistickými zločinci však již štěstí neměl. Plně rehabilitován pak byl až v roce 2006.

Stíhací pilot československé armády Josef Bryks se na západní frontu dostal dobrodružně přes Maďarsko, kde byl zatčen, Slovensko, znovu Maďarsko, Jugoslávii, Řecko, Turecko a Sýrii v květnu 1940. Přihlásil se do francouzské Cizinecké legie, ale bitvu o Francii již nestihl. Spolu s dalšími Čechoslováky odplul do Anglie, kde vstoupil do řad 310. stíhací perutě. Později byl zkušebním pilotem, a od dubna 1941 létal u 242. stíhací perutě. Během svého prvního operačního letu nad okupovanou Francií byl ovšem sestřelen. Později bude doloženo, že se tak stal 66. obětí (z celkových 104) tou dobou podplukovníka JG 26 Adolfa Gallanda.

V zajetí se Bryks úspěšně, díky své výborné angličtině, vydával za Brita jménem Joseph Ricks. Jeho motivací bylo nevystavit persekucím rodinu, ale ani sebe - z německého pohledu byl občanem Protektorátu a hrozilo mu obvinění z velezrady. Čtyřikrát se pokusil o útěk. Při prvním pokusu, kdy se za měsíc pomocí lžic a nožů prokopal ze zajateckého tábora Oflag VIB: dopaden byl devátý den. Během druhého útěku se pokusil na letišti ve Frankfurtu ukrást stíhací Messerschmitt Bf 109. Utekl přitom policejní hlídce se psy, ale později byl znovu dopaden. Pro třetí útěk, tentokrát z Oflagu XXIB Szubin v Polsku, využil bečky na močůvku. Spolu s Otakarem Černým, který se podílel již na prvním útěku, byl ovšem zrazen, a při výslechu mučen SS.  Počtvrté se účastnil velkého útěku letců ze Stalag Luft III, ale pokus stráže odhalili, ještě když byl sám v tunelu - musel se vrátit.

Britové mezitím poslali Němcům informaci o Bryksově povýšení, aniž by věděli, že používá falešnou identitu, a aniž by si uvědomili, co mu hrozí. Následoval převoz do Prahy a obvinění z velezrady. Na britskou intervenci byl soud odložen až po "vítězném konci války". Poslední válečnou štací mu byl zámek Colditz, osvobozený Američany 16. dubna 1945.

Po únoru 1948 semlela statečného Josefa Brykse zbabělá bolševická "justiční" mašinerie v souvislosti s nesmyslným procesem s generálem (a britským maršálem) Karlem Janouškem. Němci ho za velezradu z ohledů na své britské nepřátele soudit nestihli. Komunisti mu vojenskou zradu přišili. Jak k Němcům, tak k jejich napodobovatelům. Bryks byl vzpurný, držel ve vězení protestní hladovky, nedal se. Jeho chování nezlomili silou. Vzorným vězněm se stal poté, kdy mu umožnili částí výdělku za práci v jáchymovských dolech podporovat nemocného otce a svou rodinu v Anglii. To ovšem netrvalo dlouho. A Bryks opět začal "zlobit", čímž si vysloužil brutalitu dozorců, odpírání lékařské péče. Prohlubovaly se jeho zdravotní problémy, a zemřít měl na infarkt. Zda bylo jeho bezprostřední příčinou bití, jemuž byl v den smrti vystaven podle výpovědi spoluvězně, nezjistíme.

Ještě v květnu 1991 mu rehabilitační soud nezrušil (!) trest za údajné zběhnutí z roku 1948. Plně rehabilitován byl až v roce 2006. V roce 2008 byl in memoriam povýšen na brigádního generála.

Tagy článku