Zapomenuté příběhy - Místo stíhačky nafasoval průzkumný letoun. I tak zlikvidoval čtyři tanky

Zapomenuté příběhy - Místo stíhačky nafasoval průzkumný letoun. I tak zlikvidoval čtyři tanky
26 / 01 / 2020, 13:00

Američan Charles Carpenter sloužil ve druhé světové válce jako pozorovací pilot, který si značně ,,vylepšil" reputaci tím, že se aktivně zapojil do boje proti nacistickému nepříteli. Na svůj letoun L-4 Grasshopper si připevnil trio bazuk a šel neohroženě vstříc nepříteli.

Z historika válečným letcem

Charles Carpenter možná na někoho může působit jako zjevení, ale v pozitivním slova smyslu. Cesta do války vedla každopádně přes pořádně klikatou cestu. Rodák z Illinois totiž vystudoval historii na univerzitě v Kentucky a dějiny posléze učil na střední škole.

Vše ovšem změnila druhá světová válka a angažmá USA v ní po útoku na tichomořskou základnu Pearl Harbor 7. 12. 1941. Carpenter se rozhodl připojit k armádě hned v roce 1942 a jeho další kroky směřovaly k tomu stát se pilotem. Poté, co absolvoval nezbytnou leteckou průpravu, plnil roli pozorovacího pilota na stroji L-4 Grasshopper. Pro Carpentera to bylo v tu chvíli zklamáním, protože se chtěl stát leteckým esem a místo toho dostal stroj, který neměl zbraně, nebyl ani komfortní a byl poměrně hodně zranitelný.

l-4

                                    Letoun L-4 Grasshoper, který Carpenter ,,vylepšil" o tři bazuky

 

,,Útočit, útočit a poté znovu útočit"

V roce 1944 byl Carpenter vyslán do Francie, kde plnil zejména průzkumné úkoly. A právě v předposledním válečném roce se inspiroval několika svými kolegy, kteří si také na stroje L-4 Grasshoper připevnili bazuky.  Carpenter udělal to samé a připevnil na svůj letoun tři takové protitankové zbraně, aby si alespoň splnil přání si ve válce zabojovat. To však představovalo poněkud větší riziko, protože Carpenterův  letoun už byl i tak přetížený. 

Nicméně i přes někdy riskantní formy útoku na nepřítele  Carpenter přispěl svým dílem ve válečných operacích. Zejména pak pomohl v důležité bitvě o Arracourt v Lotrinsku září 1944. Mimochodem tato partie války byla až do bitvy v Ardenách největší bitvou amerických tankových sil v Evropě.

Jak se později ukázalo, Carpenter vynikal v přesnosti střelby. Carpenterovi se během bitvy o Arracourt podařilo svým ,,vylepšeným" pozorovacím letounem zlikvidovat 4 německé tanky a jedno obrněné vozidlo. Později se svěřil v jednom rozhovoru, že jeho heslem bylo ,,útočit, útočit a poté znovu útočit". Na konto si potom Carpenter připsal ještě 2 zničené německé tanky, podařilo se mu ,,znehybnit" i řadu obrněných vozidel. Za své činy dostal několik vyznamenání. 

Po skončení války Carpenter těžce onemocněl a armádu opustil. Vrátil ke své původní profesi učitele historie na střední škole v rodné Illinois, kde pracoval až do své smrti v roce 1966. Tento zapomenutý hrdina je pochován na hřbitově v Edgingtonu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace