Plnou parou vpřed na německou ponorku. Britský kapitán za nevšední odvahu nakonec zaplatil životem

Plnou parou vpřed na německou ponorku. Britský kapitán za nevšední odvahu nakonec zaplatil životem
Autor: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: SS Brussels
16 / 11 / 2021, 10:00

Snažil se najet lodí na německou ponorku, aby znemožnil torpédování, zaplatil později nejvyšší cenu. Kapitán Charles Fryatt však stačil vstoupit do historie.

Charles Fryatt se narodil v roce 1872 v britském Southamptonu. Brzy se jeho rodina přestěhovala do města Harwich v Essexu, kam začal Fryatt chodit do školy. Když opouštěl v roce 1892 školu, připojil se k obchodnímu loďstvu, když sloužil na lodi SS County Antrim či SS Ellenbank. Jako kapitán poprvé velel na lodi SS Colchester těsně před vypuknutím první světové války. Se svou ženou Ethel měl sedm dětí, z nichž mladší Charles zdědil ,,námořnické" geny po svém otci a připojil se též k námořnictvu, když sloužil například na HMS Worcester. První světová pak představovala pro Fryatta doslova životní přelom.

Jeho odvážný čin, který měl zanedlouho přijít, předznamenala událost z března 1915. Fryatt velel lodi SS Wrexham, na niž zaútočila německá ponorka. Ta pronásledovala plavidlo 74 kilometrů. Fryatt musel doslova ,,vyždímat" z lodi maximum, aby se dokázala dostat ze sevření ponorky. Nakonec se dostala poškozená do Rotterdamu a Fryatt byl odměněn za svůj ,,nebezpečný" únik zlatými hodinkami. Ještě v březnu 1915 pak Fryatt velel SS Colchester, na který rovněž zaútočila německá ponorka, ale neúspěšně.

                                     fryatt

                                    Kapitán Charles Fryatt (Foto: Wikimedia Commons, volné dílo)

Osudová Fryattova mise je spojená s lodí SS Brussels, s níž vyplul koncem března 1915. SS Brussels se střetla s německou ponorkou U-33, která se vynořila před ním, nařídila kapitánovi lodi, aby plavidlo zastavil. Když Fryatt viděl, že se ponorka chystá loď torpédovat, pohotově rozkázal, aby plavidlo vyrazilo plnou parou vpřed přímo na německou ponorku a snažil se lodí do ní narazit a znemožnit torpédování. Ponorka se musela v důsledku kapitánova odvážného manévru nouzově potopit. Fryatt byl opět vyznamenán britskou admiralitou.

Když v červnu 1916 SS Brussels opouštěla nizozemské město Hook of Holland a chtěla se dostat do Harwiche, byla obklíčena pěti německými torpédoborci. SS Brussels byla posléze i s posádkou zajata a eskortována do belgického přístavu Zeebrugge a potom do Brugg. Fryatta Němci přemístili do internačního tábora Ruhleben blízko Berlína. Kruh se začal uzavírat.

V červenci byl kapitán obviněn z toho, že potopil německou ponorku, i když tomu tak ve skutečnosti nebylo. Následně se konal s Fryattem válečný soud v Bruggách. Byl shledán vinným a odsouzen k trestu smrti. 27. července 1916 Fryatt zemřel pod deštěm kulek popravčí čety, ale jeho statečný počin žije dál.


Zdroj: history.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace