Plymouth A-A-2004: Pokus o bezkřídlé letadlo byl odsouzen k záhubě

Plymouth A-A-2004: Pokus o bezkřídlé letadlo byl odsouzen k záhubě
Autor: Wikimedia Commons|Popisek: Plymouth A-A-2004
22 / 09 / 2020, 17:00

Letoun Plymouth A-A-2004 byl pozoruhodným pokusem, jak sestrojit stroj, který by k letu nepotřeboval křídla, ale byl by poháněn tzv. Flettnerovy motory.

V historii bylo učiněno mnoho pozoruhodných pokusů, jak dostat stroje do vzduchu, Plymouth A-A-2004 představoval experimentální letoun, který by k nepotřeboval k letu klasická křídla, ale rotory. Zkonstruovaný stroj, který vznikl v roce 1930, se také nazývá Flettnerovo letadlo.

K tomu, aby se cíl tří neznámých amerických vynálezců v roce 1930, byly vybrány tzv. Flettnerovy rotory, které spíše připomínají rotující válce. Představa trojice konstruktérů byla taková, že jimi postavený letoun bude osazen třemi Flettnerovými motory, které doplní dva spalovací.

Rotory měly vytvořit vztlakovou sílu, a byly poháněny ještě jedním pomocným motorem. Druhý motor pak poháněl vrtuli zajišťující potřebný tah. I když neexistují filmové záznamy, podle samotných konstruktérů stroje měl Plymouth absolvovat několik úspěšných letů nad ostrovem Long Island. Nicméně to se nedá po více než 90 letech dokázat.

Bezpečnostní riziko totiž představoval již zmíněný pomocný motor, resp. jeho potenciální selhání. Potom by nebylo možné i za situace, kdy je zachován tah, aby se Plymouth udržel ve vzduchu. V této době navíc nebylo výjimečné, že se motory porouchávaly, totéž potkal i tento experimentální letoun.  Myšlenka zkonstruovat bezkřídlý letoun tak dostala vážné trhliny a Plymouth tak byl odsouzen k záhubě.

 

Zdroj: hushkit.net

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace