Po ostatcích slavné letkyně, která se ztratila nad Pacifikem, budou pátrat vycvičení psi

Po ostatcích slavné letkyně, která se ztratila nad Pacifikem, budou pátrat vycvičení psi
Autor fotografie: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Amelia Earhartová
09 / 07 / 2017, 17:30

Nová výprava bude pátrat po ostatcích slavné letkyně Amelie Earhartové, která se ztratila v roce 1937 nad Tichým oceánem.

Amelia Earhartová byla první ženou, která podnikla v roce 1928 přelet přes Atlantický oceán. V roce 1937 se však ztratila nad Tichým oceánem.

psali jsme: Ve 101 letech zemřel válečný veterán a bývalý pilot Gablech

V roce 2013 bylo oznámeno skupinou TIGHAR (Mezinárodní skupina pro záchranu historických letadel), že zřejmě našla trosky jejího letounu Lockheed Electra na neobydleném atolu Nikumaroro. Nyní TIGHAR plánuje další expedici, aby našel kosti Amelie Earhartové právě na tomto ostrově.

psali jsme: Zemřel Jaroslav Hofrichter, střelec 311. bombardovací perutě RAF

V roce 1940 se našlo 30 kostí na tichomořském atolu Nikumaroro, které však byly nenávratně ztraceny. Podle TIGHARu zbývá nalézt 193 kostí, které patří slavné letkyni. Při této vyýpravě použije TIGHAR speciálně vycvičené psy - čtyři Border kolie, které by mohly ostatky Earhartové konečně najít.

Výprava se chce dostat na neobydlený ostrov Nikumaroro z Fidži a předpokládá se, že součástí ,,mise" bude i pátrání pod vodou po troskách letounu Lockheed Electra, s nímž Earhartová naposledy odstartovala v roce 1937.

V červenci by měla skupina se čtyřmi psy dorazit na ostrov, který se nachází 1 600 kilometrů od Fidži. Nicméně šéf TIGHARu Ric Gillespie je ohledně spíš skeptický: ,,DNA obecně má ,,ráda" chladno a tmu. Té moc na ostrově Nikumaroro nenajdete," prohlásil před výpravou.

 

Zdroj: foxnews.com

 

Tagy článku