Počítač potvrdil, SR-71 Blackbird je prostě perfektní

Počítač potvrdil, SR-71 Blackbird je prostě perfektní
Popisek: SR-71
09 / 12 / 2019, 10:00

SR-71 Blackbird je skutečně zázrak inženýrství. Můžete to říct, při pouhém pohledu na něj a nemusíte mít žádné předchozí znalosti o letectví. Radikální design, který vznikl na papíře bez použití počítačů.

Stále je to nejrychlejší letadlo všech dob s lidskou posádkou, které dosahovalo rychlosti více než 3 500 kilometrů v hodině a bylo schopné přelétnout z východního na západní pobřeží USA za 65 minut a 54 sekund, což je rekord, který zatím žádný jiný stroj nepokořil.

SR-71 Blackbirds

Pro konstrukci stroje byl použit hlavně titan a umožňoval tak, aby letoun odolával teplotám povrchu až 300 stupňů Celsia. Dilatační spáry umožňovaly, aby se letoun během letu protáhl až o 0,1 metru. Díky tomu z letadla před vzletem unikalo palivo a těsnit stroj začal až při určité rychlosti.

Mimochodem titan v té době dokázal vyrábět pouze Sovětský svaz, a proto ho CIA nakupovala od svého úhlavního nepřítele pomocí nastrčených firem.

Tento radikální stroj začal vznikat v 50. letech a první let se odehrál 25. ledna 1962, tedy v době, kdy se pro konstrukci letadel nepoužívaly počítače a vše se provádělo na rýsovacím prkně pomocí tužek, úhloměrů a pravítek...

100824-F-2907C-035.jpg

Co je ještě více neuvěřitelné je fakt, že v roce 2000 byla konstrukce letadla "zkontrolována" počítačovým programem a výsledek?

Vše navrženo efektivně a zcela perfektně. Počítač by to lépe neudělal.

 

Zdroj: Frontline videos

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace