Podle skotských vědců zasáhla Zemi 11 000 let před Kristem ,,devastující" kometa. Naznačují to starobylé kameny

Podle skotských vědců zasáhla Zemi 11 000 let před Kristem ,,devastující&quote; kometa. Naznačují to starobylé kameny
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: vesmír
06 / 05 / 2017, 19:30

Vědci z univerzity ve skotském Edinburghu analyzovali záhadné symboly vyřezané do starobylých kamenů na archeologickém nalezišti Göbekli Tepe v jižním Turecku.

Podle nich došlo před 11 000 lety před Kristem k devastujícícm událostem, které měly za následek zahubení mamutů a zároveň podnítily vznik civilizací.

Značky a řezby na starobylých kamenech jsou podle expertů z univerzity v Edinburhu jasným důkazem o tom, že ,,roj" komet zasáhl Zemi ve stejném čase, kdy udeřila malá doba ledová. Vědci se přeli dlouho o to, zda právě pád komet může být za náhlým poklesem teploty v období mladšího dryasu. Ale záhy se ukázalo, že tyto teorie byly vyvráceny novou datací kráterů po meteorech v severní Americe, jejíž území měly komety zasáhnout.

Nicméně když vědci zkoumali zvířecí řezby na starobylých kamenech, které jsou známé jako ,,supí kameny" v Göbekli Tepe, zjistili, že zvířata byla ve skutečnosti astronomickými symboly, které reprezentovaly souhvězdí a kometu. Tuto myšlenku zformuloval spisovatel Graham Hancock ve své knize ,,Kouzelníci bohů".

Vědci z Edinburghu použili počítačový program, aby jim ukázal, kde by se souhvězdí nad Tureckem objevila tisíce let před Kristem, a podle toho určili, že kometa zasáhla Zemi 10 950 let před Kristem. Ve stejném čase, kdy začala doba mladšího dryasu. Ten je z hlediska lidstva klíčový. V tomto období totiž začaly vznikat základy zemědělství a první neolitické civilizace.

,,Vypadá to, že oblast Göbekli Tepe byla mezi jinými věcmi, i hvězdárnou, která monitorovala noční oblohu," prohlásil k výzkumu edinburghských vědců Martin Sweatman. ,,Jeden ze starobylých kamenů zřejmě sloužil jako památník této devastující události (pádu komety), pravděpodobně nejhoršího dnu v historii od konce doby ledové," dodává Sweatman.

Symbolika na starobylých kamenech v oblasti Göbekli Tepe také naznačuje, že dlouhodobé změny na zemské ose byly zaznamenávány za použití prvních forem psaní. Podle skotských vědců sloužila oblast Göbekli Tepe také jako hvězdárna pro pozorování meteorů a komet.

 

Zdroj: telegraph.co.uk

Tagy článku