Podvodní atomové testy Wahoo a Umbrella málem zabily filmový štáb

Podvodní atomové testy Wahoo a Umbrella málem zabily filmový štáb
Autor fotografie: YouTube|Popisek: Podvodní výbuch
18 / 12 / 2019, 10:00

Wahoo a Umbrella byla kódová jména pro podvodní atomové testy realizované v roce 1958. Výbuchy zachytil kameraman Pat Bradley, který vše sledoval za hledáčkem své kamery na nedalekém ostrově.

Cílem testů bylo otestovat, jaký vliv bude mít podvodní výbuch na trup lodi. Vcelku úspěšný experiment ale nepočítal s jedním zásadním faktorem - vzdáleností filmového štábu od výbuchu.

Spojené státy provedly oficiálně 1 054 nukleárních výbuchů mezi roky 1945 a 1992.

Pat Bradley natáčel oba výbuchy, Wahoo 19. května 1958 a Umbrellu 8. června. Ten druhý výbuch se mu málem stal osudným. 2,5 míle od epicentra výbuchu se zdálo jako dostatečná vzdálenost, ale co udělal výbuch, patrně tým kameramanů nečekal, a málem je to stálo život. 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.