VIDEO: Pohled dovnitř jednoho z nejobávanějších německých tanků druhé světové války Panthera. Jak to tam vypadá?

VIDEO: Pohled dovnitř jednoho z nejobávanějších německých tanků druhé světové války Panthera. Jak to tam vypadá?
Autor fotografie: Autor: Bundesarchiv, Bild 101I-571-1721-13 / Schnitzer / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5412844|Popisek: Panther tank
03 / 12 / 2019, 13:00

Panther nebyl tak silně obrněný, ani těžce ozbrojený jako například tank Tiger, ale měl o hodně vyváženější design.

Panther byl jedním z nejrychlejších německých tanků, lehce manipulovatelný a jeho dělo bylo neobyčejně přesné. Byl vyráběn v letech 1942-1945, jako reakce na sovětský tank T-34/76. Překonával jej jak silou pancíře, tak zejména výkonností a přesností děla 7,5 cm KwK 42 L/70. Panther se řadí mezi nejlepší střední tanky 2. světové války.

Panzerkampfwagen V „Panther“ (Sd.Kfz. 171) Ausf. A (Nr. 701)

Divize SS Das Reich v září 1943 během dvou dnů zničila za pomoci Pantherů 40 sovětských tanků T-34 a KV-1. Tankový pluk Bäke v několikadenním boji s dvěma sovětskými tankovými prapory zničil 267 tanků, při ztrátě jednoho tanku Tiger a 4 Pantherů!

Panzerkampfwagen V Panther Ausf. D (Sd.Kfz. 171) Nr. 631

Na západní frontě byla nadřazenost Pantherů ještě výraznější. Po válce je určitou dobu používalo Československo, Maďarsko i Francie.

5 faktů o tanku Panther:

1) Více než 6000 Pantherů postavili Němci, ale je více než překvapivé, že 9 také postavila britská armáda v letech 1945-1946.

2) Úplný název byl Panzerkampfwagen V Panther a inventarizační označení munice měl Sd.Kfz. 171. 27. února 1944 Hitler překvapivě nařídil, že římská číslice "V" musí být odstraněna z označení.

3) Tank byl navržený tak, aby vážil 30 tun, ale Hitler požadoval dodatečné pancéřování a těžší zbraň, čímž váha ,,skočila" téměř na 50 tun.

4) Pozdější modely měly maximální rychlost 46km/h, což je víc než například americký Sherman nebo legendární německý Tiger.

5) Existovaly tři hlavní verze Panthera, verze D, A a G, každá nová verze zahrnovala významné zlepšení. Například byl ,,přidán" dělostřelecký pozorovatel, nové využití nebo vznikla i velitelská verze tanku.

VIDEO:

V miniseriálech s názvem ''Panther turné'' hovoří Nicholas Moran o funkcích velitelské věže, o pozici střelce, výzbroji a podobně.

Panther turné 1

                

Panther turné 2 

               

Panther turné 3

                

Zdroj: YouTube.com, Warhistoryonline.com, Wikipedie

 

Autor: Samuel Poništ

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace