V jihlavském hrádku byla za války jediná Hitlerova škola v protektorátu. Mládež se zde učila naprosté oddanosti nacistické myšlence. Nyní hrádek využívá policejní prezidium jako výjezdní budovu.
Kromě zasedání a porad vedení policie v objektu podle informací Security magazínu ubytovávají svědky různých trestných činů, kteří musejí zůstat pod policejní ochranou. Ale zpět do historie:
Výstavba byla za války přísně hlídaná a oddělená ostnatými dráty. Na tom se podílely i jednotky SS a německá protektorátní policie. Dnes tak přes mřížovaná vrata v jihlavském parku Heulos prosvítá silueta germánského zámečku – bývalé školy Hitlerjugend.
V celé třetí říši jich bylo celkem dvanáct. Měly ve školském systému nacistického Německa zcela zvláštní postavení. Ta jihlavská vznikla jako poslední z nich. Její oficiální název zněl Škola Adolfa Hitlera Čechy a Morava.
Cesta jihlavským lesoparkem Heulosu k samotnému Hrádku působí poněkud stísněně. Podobu už na pohled ponurého objektu z kamene a betonu naskicoval sám nacistický vůdce Hitler.
Otevíral ji Frank
Stavbu hrádku pak projektoval podle skici v roce 1940 berlínský architekt Franz G. Winter. Navrhl mohutnou budovu. Měla ústřední topení i kuchyň s elektrickými i plynovými spotřebiči. Až v roce 1943 nacisté rozhodli, že se hrádek stane prestižní internátní školou Adolfa Hitlera.
.JPG)
Otevřen byl na jaře roku 1944. Už v lednu toho roku se ale do školy Hitlerjugend nastěhovali žáci a vychovatelé. Ani to se neobešlo bez velkolepého shromáždění, kam přišli zástupci města i NSDAP. Na slavnostní otevření přijel i německý státní ministr pro Čechy K. H. Frank.
psali jsme: Hitlerův bunkr v Berlíně chránila fanatická jednotka Francouzů
Slavnost se odehrála na nádvoří, kde visely vlajky s hákovými kříži. Hudební kulisu vytvořil sbor policejního pluku SS. Existuje i filmový záznam, který se v kinech promítal během května 1944 v rámci válečného týdeníku. „Město Jihlava je hodno vyznamenání, kterého se mu zřízením Školy Adolfa Hitlera dostává," řekl tehdy Frank. Rok a dvanáct dní po tomto jeho projevu skončila válka porážkou Německa.
Výběr uchazečů o studium na jihlavském hrádku byl velmi přísný. Kvalitní tělesné a duševní schopnosti byly samozřejmostí. Nesměl pochopitelně scházet dobrý rasový původ. Speciální důraz kladli v Hitlerově škole na tělesnou zdatnost. Žáci se věnovali lyžování, plavání, leteckému výcviku, plachtaření i sportovní střelbě. Učili se dva cizí jazyky, protože v osnovách se počítalo s výchovou budoucích vládců Evropy.
psali jsme: Během Křišťálové noci zažili Židé skutečné peklo. Nacisté jich brutálně ubili desítky
Až do roku 1962 žil v Baden-Badenu i Ferdinand Schaal, který přihlížel jihlavské slavnosti v hodnosti generála pancéřového vojska. Někteří historici žili v přesvědčení, že byl popraven v červenci 1944 v souvislosti s atentátem na Hitlera. Nebyla to pravda, což zjistil jihlavský badatel Vilém Wodák. Schaal se dožil v Baden-Badenu třiasedmdesáti let.
Po žácích zůstaly lyže a kalhoty
Před koncem války žáci a vychovatelé utekli z nové školy. Jihlavané, kteří tam do té doby neměli přístup, si pak rozebrali vybavení. Ve městě a okolí se pak třeba ještě několik zim po válce lyžovalo na kvalitních německých lyžích, které byly vyrobeny pro Hitlerjugend. A mladí jihlavští chlapci nosili upravené krátké kalhoty, které žáci také ve škole nechali.
psali jsme: Záchranná operace Violet- historicky poslední výsadková operace 2. světové války v Evropě zachránila i Čechoslováky
V roce 1995 hrádek bezplatným převodem od ministerstva školství získala Střední policejní škola. Tehdy začala rekonstrukce za 40 milionů korun. K budově patří i část lesoparku a sportoviště.
Dnes hrádek patří státu a spadá pod ministerstvo vnitra. V návaznosti na redukci počtu policejních škol, jež se dotkla i Jihlavy, byl objekt převeden do užívání policejnímu prezidiu.
Tagy