Polské tanky budoucnosti Projekt 10TP a 14TP si proti Wehrmachtu nezabojovaly

Polské tanky budoucnosti Projekt 10TP a 14TP si proti Wehrmachtu nezabojovaly
Popisek: Prototyp skončil kvůli brzdám v příkopu
01 / 09 / 2019, 10:00

V letech 1936 - 1942 měly tyto stroje být základem polských tankových vojsk. Jak nám historie ale říká, tyto tanky nikdy Wehrmacht na bojišti nepotkal. Co se stalo? Více se dozvíte v tomto zajímavém díle seriálu Oceloví giganti.

Když se Polsku nepodařilo získat licenci na americký tank Christie M1928, vrhli se polští inženýři do práce na dvou projektech. 10TP měl být lehký tank, 14TP měl být o něco těžší. Jak název napovídá, číslice znamenala hmotnost stroje.

Projekt 10TP se dočkal i prototypu, který 16.8.1938 absolvoval první jízdu v terénu, kde se bohužel projevily ale dětské nedostatky i vážnější konstrukční vady na převodovce a brzdách. Celkem před začátkem války a napadením Polska Němci a Rusy ujel prototyp 10T více než 2 000 kilometrů, ale svou šanci nikdy nedostal. S těžším strojem 14TP to dopadlo ještě hůře. Sice se dostal z rýsovacího prkna také, a na začátku války byl prototyp hotov téměř ze 60%, ale tím to i skončilo.

Celou historii si prohlédněte na videu

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace