Polský hrdina ze Spitfiru. Letec ve službách RAF Tadeusz Stabrowski pomáhal zachránit Británii

Polský hrdina ze Spitfiru.  Letec ve službách RAF Tadeusz Stabrowski pomáhal zachránit Británii
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Tadeusz Stabrowski
14 / 07 / 2019, 13:00


Za druhé světové války bojovalo mnoho Poláků ve službách RAF. Poručík Tadeusz Stabrowski byl jeden z nejvýraznějších letců, kteří pomáhali zachránit Velkou Británii, když jí bylo nejhůř.

Stabrowski se narodil v roce 1917 v Polsku. Po škole projevil zájem se stát pilotem a připojil se k polským rezervním leteckým silám. V září 1939, kdy Polsko napadla hitlerovská vojska, byl Stabrowski zajat a poslán do zajateckého tábora v Rumunsku. Z něho se mu podařilo utéct. Na falešný pas pak uprchl do vysněné Velké Británie, kde se záhy připojil k RAF. Nejprve figuroval  u 258. perutě, poté se přesunul k 308. ,,polské" peruti.

Stabrowski si prakticky hned začal dělat dobré jméno a postupně si získával respekt svých nadřízených i kamarádů. Je zajímavé, že ti jej vykreslovali jako sice skromného, na druhé straně poněkud lehkovážného a zanedbaného muže, který si rád ,,přihnul", ale který se ve vzduchu ,,proměnil" v klidného, precizního a statečného pilota s nervy z oceli.

Účastnil se celkem 149 misí, v bitvě o Velkou Británii se výrazně podílel na tom, že země nakonec statečně odolala hitlerovcům. Stabrowski plnil poslední misi 11. dubna 1943, kdy byl na nad kanálem La Manche sestřelen. Neoficiální zprávy hovořily o tom, že se ze svého Spitfiru zachránil. Byly to však mylné zprávy, protože Stabrowski nakonec nepřežil. Jeho tělo bylo nalezeno o den později několik mil jižně od Calais v malém městečku Le Crotoy. Místní zaplatili pohřeb a na prostém náhrobním kameni bylo napsáno ,,neznámý polský letec".

Dodnes je vzpomínán jako jeden z nejlepších polských pilotů, který se výrazně přičinil o to, že Velká Británie odrazila vzdušný přepad hitlerovských hord

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace