Finské bombardéry ,,drze" proklouzávaly do sovětského vzdušného prostoru a zasypávaly letiště pumami

Finské bombardéry ,,drze&quote; proklouzávaly do sovětského vzdušného prostoru a zasypávaly letiště pumami
Autor: Wikipedia, CC BY-SA 3.0|Popisek: Finský Dornier Do 17
17 / 04 / 2021, 16:00

Sovětsko-finská válka (Zimní válka), která propukla v roce 1939, přinesla i nečekané momenty. Finským bombardérům se totiž v nestřežené momenty otevírala možnost zasypat pumami sovětská letiště.

Sovětsko-finská válka přinesla kromě mnoha obětí, velkých materiálních škod i některé pozoruhodné momenty. Během Zimní války a Pokračovací války sovětské letectvo bombardovalo finská města včetně metropole Helsinky.

V únoru 1944 se Sověti zaměřili právě na Helsinky. Ve třech vlnách bombardovaly sovětské stroje finské hlavní město. Finové v té sice postrádali noční stíhačky, které by pronásledovaly sovětské bombardéry, ale měli velmi účinnou protivzdušnou obranu, a tak Helsinky dopadly ještě relativně dobře a do obytných čtvrtí dopadlo málo sovětských bomb.

To si Finové na druhé straně nechtěli nechat líbit a tak připravili poměrně odvážný plán. Finští zpravodajci věděli, odkud sovětské bombardéry letí, znali radiovou komunikaci jejich pilotů včetně taktiky, kterou dodržují při těchto akcích.

Finské bombardéry Dornier Do 17 se v noci za nepříznivých podmínek nepozorovaně vkradly nad Finským zálivem mezi formaci sovětských bombardérů, které se vracely na letiště, a letěly s nimi. Posléze začaly sovětské bombardéry přistávat na letišti Levašovo. Když se přiblížily místu i finské bombardéry, pohotově svrhly několik desítek pum na ,,nic netušící" letiště.

Útok skončil úspěchem, a tak jej finské bombardéry opakovaly i u jiných letišť. Taktika byla stejná - finské stroje se vkradly v noci mezi sovětské formace, a těsně před fingovaným přistáním zasypaly rychle sovětská letiště bombami.

Tuto taktiku potom Finové praktikovali několik měsíců a nečekané útoky decimovaly sovětská letiště podél finských hranic. Na druhé straně odvážný plán nešlo dělat donekonečna a taktika si postupně začala vybírat svou daň. I tak ale byla úspěšná a můžeme konstatovat, že splnila svůj účel.

 

Zdroj: We Are The Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace