Pomsta za Pearl Harbor – bomby plukovníka Doolittla dopadly na překvapené Tokio

Pomsta za Pearl Harbor – bomby plukovníka Doolittla dopadly na překvapené Tokio
Autor: Autor: U.S. Navy (photo 80-G-41196) – This media is available in the holdings of the National Archives and Records Administration, cataloged under the National Archives Identifier (NAID) 520603., Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53303|Popisek: Jedno z Doolitlových letadel startující na nálet z letadlové lodi USS Hornet
18 / 04 / 2021, 10:00

18. dubna 1942 vzlétlo šestnáct armádních bombardérů B-25B z letadlové lodi USS Hornet a vydalo se na dlouhý let nad Japonsko pomstít zákeřný útok Japonců na Pearl Harbor z prosince 1941. Nepočítalo se s velkým vojenským dopadem, ale Japonci se měli dozvědět, že probudili spícího obra.

Video: YouTube

Silně upravené bombardéry B-25B Mitchell, které přišly o veškeré zbytečné věci, aby se snížila jejich hmotnost, byly schopny vzlétnout z paluby letadlové lodě. Šlo to tak daleko, že stroje nesly dřevěné makety kulometů a obranná výzbroj byla zredukována na minimum.

Nad celou akcí dohlížel plukovník Jimmy Doolittle. Většina B-25 shodila bomby na Tokio, ale bomby dopadly i na města Jokohama, Kóbe, Nagoja a Ósaka. Cílem útoku byly vojenské objekty a továrny, ale několik letadel svrhlo bomby na obytné čtvrti. Některá letadla se setkala s lehkou protileteckou palbou a stíhačkami, ale žádný stroj nebyl vážně poškozen. Bombardér s nejmenším množstvím paliva letěl do Sovětského svazu, kde ale bylo letadlo ,,spojencem" zabaveno a posádka internována.

Naštěstí se jí podařilo uprchnout do Íránu. Ostatních patnáct bombardérů mířilo do neobsazené části Číny, ale část letadel musela přistát v oblastech obsazených Japonci. Většina posádek se dostala do bezpečí i díky pomoci Číňanů.

Plukovník Doolittle se obával, že jeho mise selhala, protože byla ztracena všechna letadla, 3 letci zemřeli při seskoku a osm jich bylo zajato Japonci. Za útok na Japonsko obdržel Doolittle Medaili cti, ostatní členové posádek bombardérů Záslužný letecký kříž.

Japonsko, které je známé svým brutálním chováním vůči zajatým vojákům protivníka a civilnímu obyvatelstvu, se v souvislosti s čínskou pomocí americkým letcům krutě pomstilo a japonské „gestapo“ spustilo vlnu represálií proti tisícům zajatých Číňanů.

Zajímavostí je, že japonský válečný premiér Hideki Tódžó, který během náletu kontroloval vojenské základny ,se se svým letounem přiblížil k jedné B-25 tak blízko, že Tódžó prý viděl amerického pilota.

Protože Japonci věřili, že americké letouny startovaly z ostrova Midway, byl schválen plán admirála Isoroku Jamamota na útok na Midway, tedy jeden z osudných bodů zvratu války v Tichomoří. Zde Japonci přišli o 4 letadlové lodě, 256 letadel a 3 057 mužů.

 

Zdroj: History.com, AirforceTimes.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace