Poněkud výstřední král - válce nerozuměl, ale umění a architektura vzkvétaly

Poněkud výstřední král - válce nerozuměl, ale umění a architektura vzkvétaly
Autor: Museum von Schloss Herrenchiemsee|Popisek: Ludvík II. Bavorský
17 / 08 / 2020, 16:00

Ludvík II. Bavorský, známý jako velký mecenáš umění a zejména architektury, byl duševně chorým panovníkem tragického osudu. Díky jeho vládě však můžeme dodnes v Bavorsku obdivovat řadu architektonických skvostů.

Výstřední, zvláštní, možná až šílený. Takovými přízvisky leze bezesporu nazvat bavorského krále Ludvíka II. Bavorského, který proslul zejména nehynoucí láskou k umění. 

Ludvík II. pocházel ze známého královského rodu Wittelsbachů. Narodil se v roce 1845 do rodiny korunního prince Maxmiliána a korunní princezny Frederiky Františky Hedviky Pruské. Ve svých devatenácti letech se stal bavorským králem, ale brzy se začalo ukazovat, že mladému vladařovi schází potřebné schopnosti.

Když v roce 1866 vypukla prusko-rakouská válka, kdy se Bavorsko přidalo na stranu Rakouska, nebyl schopen se Ludvík II. v nastalé situaci ani politicky, ani vojensky zorientovat. Tuto agendu v důležité válce, v níž vyšlo Prusko vítězně, přenechal sboru svých ministrů a nejbližších poradců. Prohraná válka jej dokázala natolik znechutit a demoralizovat, že se raději z politických zálěžitostí téměř stáhl a věnoval své kultuře a mecenátu umění. Miloval hudebního skladatele Richarda Wagnera, jemuž nabídl spolupráci. Ludvík II. Bavorský stavěl nádherné pohádkové zámky, jako je například Neuschwanstein či Linderhof, reprezentativní sídla, na něž tolik rád jezdil.

Odvrácenou stránkou Ludvíka II. byl jeho intelekt. Byl považován za duševně nemocného člověka, i když z dnešního hlediska jde možná o poněkud nadsazený soud. Pravdou však je, že v některých situacích se choval velmi zvláštně, neracionálně a podivínsky. Nakopával například své spolupracovníky do zadní části těla, svým sluhům nařídil, ať jdou vykrást banky. Podobných ,,kousků" měl pak na kontě ještě několik.

V roce 1886 s postupujícím věkem tak byl zbaven svéprávnosti a tím pádem i trůnu. Ten se tomu snažil vzepřít a iniciátory tohoto kroku potrestat, což se však nestalo a sesazený král byl dokonce zatčen a internován na zámku Berg, s čímž se jen těžko vyrovnával. Ludvík II. byl za dosud nevyjasněných okolností nalezen 13. června 1886 mrtev ve Starnberském jezeře u zámku Berg. Historikové soudí, že ho mohl někdo zavraždit, nebo spáchal sebevraždu či se pokusil o útěk z internace, když se snažil doplavat k připravené lodi na jezeře. Přitom jej mohla postihnout srdeční příhoda či infarkt.

Neuschwanstein

Zámek Neuschwanstein

Jaká verze je pravdivá, se s jistotou již zřejmě nedozvíme. Skutečností však zůstává, že Ludvík II. Bavorský byl v dějinách této země podivínským králem, jehož schopnost racionálního úsudku byla značně omezená vzhledem k jeho nedostatečnému intelektu. Na druhé straně zažilo Bavorsko za jeho vlády nebývalý rozkvět po stránce umělecké a zejména architektonické.

Zdroj: owlcation.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace