Ponorka HMS Upholder: Fantom Středozemního moře drtil německé a italské námořnictvo

Ponorka HMS Upholder: Fantom Středozemního moře drtil německé a italské námořnictvo
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: HMS Upholder
24 / 11 / 2022, 10:00

Ponorka HMS Upholder se i přes svou slabší výzbroj stala ,,specialistou" na německá a italská plavidla.

Ponorka HMS Upholder je řazena mezi nejúspěšnější ponorky Royal Navy, která během své krátké ,,kariéry" dokázala potopit nepřátelské lodě o celkové tonáži skoro 100 000 BRT.

HMS Upholder představoval ponorku třídy U, ze jejímž vývojem stála společnost Vickers-Armstrong. V říjnu 1939 byl položen kýl ponorky a spuštěna na vodu byla v červenci 1940. V říjnu stejného roku pak ponorka vstoupila do služby.

Délka plavidla činila 58,22 m, výtlak 540 t, pod hladinou 730 t. Upholder byl schopen vyvinout rychlost 20,8 km/h na hladině a 19 km/h pod ní. Upholder byl jedním z plavidel třídy U, které mělo 2 vnější torpédomety společně se 4 vnitřními, jež měly všechny ponorky zmíněné třídy. Nicméně později bylo rozhodnuto o tom, že vnější torpédomety budou v roce 1940 odstraněny v důsledku konstrukční vady plavidla. S ponorkou je neodmyslitelně spojen úspěšný velitel Malcolm David Wanklyn, pro něhož se stal Upholder osudovým plavidlem.

Nejzajímavějším byl ovšem fakt, že i přesto, že Upholder nedisponoval vynikající výzbrojí, byl relativně pomalý a také zranitelný, stal se během 16 měsíců aktivní služby vůbec nejúspěšnější ponorkou Royal Navy ve druhé světové válce. Ponorka potápěla nejen dopravní či obchodní lodě, ale na kontě má také zářezy v podobě několika ponorek, minolovky nebo torpédoborců. Upholder tak zlikvidoval lodě o tonáži čítající 96 000 BRT. Hlavním bojovým polem ponorky bylo Středozemní moře, kam odplula po absolvování nezbytných testů.

V roce 1941 Upholder vyrazil směrem na Maltu, kde se zařadil do 10. ponorkové flotily, které velel George W.G. Simpson. První hlídka Upholderu dopadla nad očekávání, když torpédovala a vážně poškodila německou nákladní loď Duisberg. V roce 1941 si mimo jiné Upholder připsal zářez, když potopil italský torpédoborec Libeccio, na začátku roku 1942 pak torpédoval Upholder ponorku Ammiraglio Saint Bon a poslal ji ke dnu. V březnu 1942 pak Upholder zlikvidoval další italskou ponorku Tricheco.

S přibývajícími úspěchy se však zároveň rychle blížil konec samotné ponorky. Osudným se stal duben 1942, kdy měl Upholder odplout společně s dalšími ponorkami směrem na západ a čekat na konvoj z Tripolisu. Na místo určení však nakonec Upholder nedoplul. Teorií o jeho zkáze je více. Podle první jej měla potopit italská torpédovka Pegaso, a to hlubinnými pumami.

Další teorie pak hovoří o tom, že Upholder měl najet na minu u Tripolisu, která ponorku poslal ke dnu. A ještě se hovoří o jedné teorii, asi nejméně pravděpodobné, podle které přišel konec Upholderu ze vzduchu i z hladiny, který měly ,,zařídit" německý letoun a konvoj u libyjského města Misrata.

Na každý pád se stal Upholder nejúspěšnější ponorkou Royal Navy, které ,,kazí" životopis nejasný konec.


Zdroj: National Interest

Tagy článku