Ponorka, která šla ke dnu dvakrát. K-429 se stala noční můrou pro sovětskou admiralitu

Ponorka, která šla ke dnu dvakrát. K-429 se stala noční můrou pro sovětskou admiralitu
09 / 09 / 2019, 10:30

Sovětská ponorka K-429 z třídy Charlie (Project 670 Skat) měla dvojnásobnou smůlu, protože skončila dvakrát na mořském dně a poté byla vyřazena ze služby.

V historii najdeme mnoho ponorek, které čekal neslavný osud. Jednou z ponorek, které si vybraly poněkud větší smůlu než ty ostatní, byla K-429. Ponorka se připojila k sovětskému námořnictvu v roce 1972, nicméně příští rok ji už čekaly první opravy, které jako by byly předzvěstí toho, co mělo teprve přijít. V roce 1983 obdržela posádka K-429 rozkaz, aby se zúčastnila námořních cvičení.

Máš snad strach, hrdino?

Rozkaz z vyšších míst však námořníky šokoval, protože v tu dobu procházela ponorka strukturálními opravami a celý proces ještě nebyl u konce. Nicméně vedení Tichomořské flotily nechtělo o stížnostech nic slyšet, protože flotila nedokončila cvičný bojový plán a sovětská admiralita chtěla, aby se všechny lodě a ponorky, které byly v tu dobu k dispozici, vydaly na otevřené moře.

Toto rozhodnutí se však ukázalo být jednoznačně chybným. Když si jeden z důstojníků K-429 stěžoval, kontraadmirál Oleg Yerofeev mu arogantně odpověděl: ,,Máš snad strach, hrdino?" Strach námořníků byl však oprávněný, protože ponorka se nacházela ve stavu, kdy byla technicky nepřipravená se zúčastnit plavby. Během prvního ponoru se obavy naplnily a na vině je jednoznačně nezodpovědné rozhodnutí představitelů admirality.

Všude úplná tma

Protože ponorka nebyla připravena na ponoření, 24. června 1983 se u poloostrova Kamčatka začalo jedno z oddělení ponorky rychle plnit vodou a 14 námořníků v něm našlo smrt. K-429 pak klesla na dno a nacházela se asi 40 metrů pod vodou. Ponorka měla štěstí, že nestačila vyplout na otevřené moře, potopila se totiž v zátoce, kde nebyla tak hluboká voda. Dalších 106 námořníků tak dostalo šanci přežít. Dvěma z nich se podařilo dostat se na povrch torpédovou sekcí, když naštěstí zahlédli hlídkovou loď, která zavolala na pomoc uvězněným námořníkům záchranná plavidla.

,,Nedokážete si představit, jaké to je se plazit v úplné tmě v potápěčském obleku skrz zaplavený torpédový prostor, který je skoro 9 metrů dlouhý a jen 53 centimetrů široký. V jedné chvíli si říkáte, že se nikdy odtamtud nedostanete," vypověděl později velitel ponorky Nikolay Suvorov. Ponorka pak byla vyzvednuta a dopravena na základnu. Náročná 40-denní operace zahrnovala 24 záchranných plavidel a 152 potapěčů. Nakonec si první tragédie K-429 vyžádala životy 16 lidí. Ale další nepřízeň osudu na ponorku teprve čekala.

Podruhé ne lépe, ale stejně

K-429 tak musela projít během dalších dvou let rozsáhlými opravami a bylo do ní investováno přes 300 milionů rublů. Nicméně když už se zdálo, že proces oprav se blíží ke svému konci a K-429 byla z 80% obnovena, stalo se druhé neštěstí. 13. září 1985 se ponorka potopila na molu v závodu, který se staral o opravy plavidla. V tomto případě si však druhé potopení nevyžádalo žádné oběti. Jako v prvním případě byla ponorka vyzvednuta, ale Sověti už do ní nechtěli dál investovat.

Sovětská admiralita tak rozhodla v roce 1987 o jejím vyřazení ze služby a stalo se z ní cvičné plavidlo. K-429 pak byla o několik let později sešrotována a stala se na dlouhý čas noční můrou pro sovětskou admiralitu.

 

Zdroj: rbth.com

Tagy článku