Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: USS Grayback
Pokud bychom chtěli hovořit o ponorce, která měla opravdu zajímavou ,,kariéru", naše pozornost by se zaměřila na USS Grayback.
USS Grayback byla ponorka s velmi barvitou historií. Na vodu ji spustili v roce 1957 a o rok později byla zařazena do služby. Ponorku o délce 83 metrů její stavitelé konstruovali jako útočné plavidlo, ale v roce 1958 bylo rozhodnuto, že USS Grayback bude přestavěn na nosiče podzvukových střel Regulus společně s USS Growler a USS Halibut.
Tyto ponorky se tak staly v tomto ohledu průkopníkem, protože byly nosiči prvních strategických řízených střel s jadernou hlavicí. Kromě ponorek se nosiči střel Regulus stalo i 10 upravených letadlových lodí a 4 těžké křižníky.
V září ponorka USS Grayback jako první úspěšně odpálila první raketu Regulus II. Mezi zářím a listopadem 1959 se ponorka zúčastnila první z devíti ,,odstrašujících" misí, kdy prováděla hlídkovou činnost v Tichém oceánu. Během těchto hlídkových misí Grayback strávil na moři více než 20 měsíců.
Ve své původní ,,roli" byla ponorka vyřazena ze služby již v roce 1964, nicméně bylo rozhodnuto o její konverzi v transportní plavidlo pod označením LPSS-574. Konverze byla schválena v roce 1967 a práce na ni se odehrávaly mezi lety 1967 a 1969. Z ponorky byly odstraněny střely Regulus, konstruktéři prodloužili její trup. Raketové hangáry byly konvertovány tak, aby mohly pojmout 6 miniponorek SDV.
Z Graybacku se stalo plavidlo, které mělo přepravovat úderné jednotky plnící zvláštní mise proti cílům, které vyžadovaly nenápadné přiblížení z moře. Příslušníci zvláštních komand z Navy SEALs a další speciální týmy byly poměrně častými členy posádek ponorky. Ve vietnamské válce byla ponorka používaná k podpoře zvláštních operací a ke sběru informací.
V roce 1972 se Grayback účastnil tajné mise operace Thunderhead, která měla následně velmi dramatický průběh. Američané chtěli zachránit válečné zajatce, kteří plánovali utéct z nechvalně známé věznice Hoa Lo, přezdívané jako Hanojský Hilton. Američtí zajatci se chtěli zmocnit lodě a s ní odplout po řece do Tonkinského zálivu, kde je měli vyzvednout členové elitního komanda Navy SEALs.
Grayback doplul k Subické zátoce, aby dopravil speciální jednotky do pobřežních vod poblíž Severního Vietnamu. Jenže operace Thunderhead nakonec úspěch neslavila. Naopak. O život přišel příslušník Navy SEALs Melvin Spence Dry, který se stal poslední obětí z tohoto zvláštního týmu během probíhající vietnamské války. Když USA začaly zaminovávat severovietnamské přístavy a řeky, šance na to, aby přísně tajná mise uspěla, byly velmi omezené.
Od roku 1975 se stala z Graybacku opět útočná ponorka. V následujících letech však není známo, v jakých misích se ponorka angažovala, či jaké úkoly jí byly svěřeny. Grayback byl vyřazen ze služby v roce 1984. Ponorka dostala oranžový nátěr předtím, než ji potopili jako cvičný cíl nedaleko Subické zátoky v roce 1986. Tak se skončil zajímavý příběh ponorky, která byla dvakrát vyřazena ze služby, stala se mezitím nosičem jaderných střel či se zúčastnila neúspěšné operace na osvobození amerických zajatců.
Zdroj: The Drive