Ponorkové eso Erich Topp - ,,řemeslu" se učil od nejlepších, Američany na moři nešetřil

Ponorkové eso Erich Topp - ,,řemeslu&quote; se učil od nejlepších, Američany na moři nešetřil
Autor fotografie: Bundesarchiv, Bild 101II-MW-3676-28 / Buchheim, Lothar-Günther / CC-BY-SA 3.0|Popisek: Erich Topp
22 / 06 / 2022, 11:00

Erich Topp byl úspěšným ponorkovým velitelem U-Bootů během druhé světové války. Potopil 35 nepřátelských plavidel o tonáži 197 460 tun.

Do řady nejúspěšnějších ponorkových es se právoplatně zařadil také Erich Topp, jenž se zapsal nesmazatelným písmem do vojenské historie. Rodák z Hannoveru se připojil k německému námořnictvu v roce 1935 a byl pevně rozhodnutý budovat svou kariéru právě na moři. A nutno podotknout, že se učil ,,řemeslu" od nejlepších. Jeho tutorem se stal i německý admirál Günther Lütjens, který nakonec přišel o život na bitevní lodi Bismarck.

Toppův výcvik probíhal mimo jiné na lehkém křižníku Karlsruhe, potom následoval intenzivní kadetský kurz na Námořní akademii Mürwik. V roce 1936 byl přeložen opět na Karlsruhe, kde sloužil do roku 1937. V témže roce začal Topp s výcvikem na U-Bootech a ponorky se nakonec staly jeho osudem. Pokud hovoříme o politických preferencích, Topp se aktivně angažoval i ve veřejném životě. V roce 1934 vstoupil do NSDAP a seznámil se s některými vysokými nacistickými hodnostáři jako například pravou Hitlerovou rukou Martinem Bormannem a dalšími.

Když padly první výstřely druhé světové války, Topp právě dlel na U-46. Během hlídkové činnosti tato ponorka potopila jedno plavidlo o tonáži 7 028 tun, v říjnu 1939 pak jinou loď o tonáži 924 tun. Za svou službu na U-46 byl následně Topp vyznamenán. Další službu si odsloužil na U-57, kterou úkoly zavedly také do severního Atlantiku. U-57 potopila tři plavidla o tonáži 24 088 tun a poškodila další plavidlo.

Vrchol potom přišel s rokem 1940. Topp převzal velení U-552, kdy se do jeho hledáčku dostaly také zásobovací trasy v severním Atlantiku. Nyní již zkušený velitel potopil tři lodi a jedno doprovodné plavidlo o celkové tonáži 24 319 tun a další lodě následovaly.

Slavné se stalo Toppovo potopení amerického torpédoborce Reuben James v říjnu 1941. Torpédoborec, stejně jako další plavidla operující v Atlantiku, se mohl stát poměrně snadným terčem německých ponorek, a proto postupoval poměrně vysoké riziko. 23. října 1941 se plavil Reuben James z námořní stanice Argentia na Newfoundlandu s dalšími čtyřmi torpédoborci, které doprovázely konvoj s názvem HX 156. 31. října 1941 se však Reuben James dostal u Islandu do hledáčku U-552.

Topp neváhal ani okamžik a zavelel k potopení torpédoborce, na který U-552 vystřelila pohotově torpédo. Torpédoborec byl zasažen do přední části s muničním skladem. To způsobilo mohutný výbuch, která odsoudila plavidlo k zániku. O život přišlo 100 členů posádky. Útok ponorky pak nepřežil žádný důstojník, který byl v kritický okamžik na palubě.

V roce 1942 pak Topp potopil další americké plavidlo, nákladní loď SS David H. Atwater. A německé ponorkové eso postupovalo bez lítosti. Aniž by dal šanci kapitánovi Billu Websterovi šanci, aby se vzdal, spustil z ponorky zběsilou kulometnou palbu. Webster přišel o život, z 27 členů posádky nepřežilo Toppův útok 24.

Topp pokračoval v úspěšných misích a potápěl dál nepřátelská plavidla. V roce 1945 byl jmenován velitelem U-3010 a U-2513. Topp byl těsně po skončení války na několik měsíců zajat Nory ve městě Kragerø, ale následně propuštěn.

To už byla válka u konce a z ponorkového velitele se stal svědomitý student architektury. V roce 1958 se připojil jako fregatní kapitán tentokrát k západoněmeckému námořnictvu, službu si odbyl také ve vojenském výboru NATO. V roce 1969 z námořnictva odchází a stává se technickým poradcem pro německou loděnici HDW. Napsal také paměti, které byly publikovány v roce 1992. Plodný a zajímavý život někdejšího ponorkového esa se uzavírá v roce 2005 v požehnaném věku 91 let.


Zdroj: history.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace