Ponorky, které Japonci nenáviděli. Americká plavidla přispěla k porážce císaře

Ponorky, které Japonci nenáviděli. Americká plavidla přispěla k porážce císaře
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: USS Robalo (SS-273) třídy Gato při spuštění na vodu
20 / 03 / 2023, 11:00

Americká třída Gato sváděla boje proti japonským ponorkám během druhé světové války a byla důležitým článkem v celkové porážce námořnictva nepřítele.

Americká třída ponorek Gato se stala nástupcem ne příliš úspěšné třídy Mackerel, v níž byly postaveny pouze dvě jednotky - USS Mackerel a USS Marlin. Ve službě byly v letech 1941 - 1945 a během války se nedostaly do ,,ostrého" boje a sloužily k výcvikovým účelům.

Třída ponorek Gato byla činná za druhé světové války zejména v Pacifiku, kde se zaměřovala na různé operace včetně ničení přepravy nákladů a zboží nepřátelského Japonska. Plavidla operovala například v regionu Aleutských ostrovů či u Šalamounových ostrovů, kde vedoucí ponorka této třídy ponorka USS Gato (SS-12) potopila v roce 1943 obchodní loď Kenkon Maru. Následovalo potopení Nichiun Maru a Suruga Maru. Za své operace si USS Gato vysloužila několik ocenění, protože její podíl na oslabení a posléze porážce japonského námořnictva byl nesporný.

Tyto velké ponorky měly několik výhod, které byly ve střetu s nepřítelem velmi užitečné. Byly především rychlé, měly velký dosah a také velmi dobrou výzbroj, z níž vyčnívala zejména velká zásoba torpéd.

Kýl vedoucí ponorky této třídy USS Gato byl položen v roce 1940 v loděnici General Dynamics Electric Boat v Grotonu v Connecticutu. V srpnu 1941 byla nová ponorka spuštěna na vodu, v prosinci 1941 pak zařazena do služby. Plavidlo bylo 95,2 m dlouhé, 8,3 m široké, jeho výtlak činil 2 424 t pod hladinou. USS Gato, jejíž posádku tvořilo 80 námořníků, mohla vyvinout rychlost 20,25 uzlu na hladině a 8,75 uzlu pod ní. Dosah plavidla byl přibližně 11 000 námořních mil. Poháněly ji 4 dieselové motory General Motors Model 16-248 V-16 a 2 elektromotory.

Pokud hovoříme o výzbroji, bylo plavidlo vybaveno jedním kulometem ráže 12,7 mm, 10 torpédomety ráže 533 mm a 24 torpédy. V letech 1940 - 1944 se postavilo celkem 73 plavidel třídy Gato.

US Navy přišla během války celkem o 18 ponorek třídy Gato. Více než 50 ponorek tak přečkalo válku, a většina z nich pak byla modernizována v rámci GUPPY 1, která si kladla za cíl zlepšení výkonů ponorek pod hladinou. Nástupcem třídy Gato se pak stala třída diesel-elektrických ponorek Balao. Ponorky z této třídy měly zesílený trup a větší hloubku ponoru než třída Gato.

Některé jednotky třídy Gato byly upraveny pro plnění zvláštních úkolů, když prošly úpravou na radarové ponorky a USS Tunny byla přestavěna na nosič dvou letounových střel Regulus I.

Zdroj: militaryfactory.com, Wikipedia

Tagy článku