,,Popravil" britskou letadlovou loď, přežil zkázu U-bootu, utekl ze zajetí. Dobrodružný život ponorkového esa Friedricha Guggenbergera

,,Popravil&quote; britskou letadlovou loď, přežil zkázu U-bootu, utekl ze zajetí. Dobrodružný život ponorkového esa Friedricha Guggenbergera
Autor: Wikipedia|Popisek: Friedrich Guggenberger
04 / 02 / 2020, 10:00

Friedrich Guggenberger byl velitel U-bootu, mezi jehož kořisti patřila například britská letadlová loď HMS Ark Royal. Život ponorkového esa byl jedním velkým dobrodružstvím, jeho smrt je však obestřena tajemstvím.

Guggenberger se narodil v roce 1915 v Mnichově a ve svých 19 letech se připojil k námořnictvu, v roce 1939, kdy vypukla druhá světová válka, byl přeložen k německým U-bootům. Posléze tvořil součást posádky U-28 pod velením držitele Rytířského kříže Günthera Kuhnkeho. Sám Guggenberger převzal od Kuhnkeho velení U-28. Německé ponorkové eso velelo i U-81 či U-513.

U-81 pak představovala pro Guggenbergera úspěšnou štaci. U-boot byl zařazen do služby v dubnu 1941 a Guggenberger s ní slavil potopení několika nepřátelských lodí. U-81 pak operovala ve Středozemním moři, její snaha vplout do Gibraltarského průlivu však úspěch nepřinesla. Ponorka byla spatřena letouny RAF, které jí způsobily poměrně těžká poškození. Ponorka musela doplout do Brestu, kde ji opravili. Guggenberger byl posléze vyznamenán Železným křížem první třídy.

U-81 si připsala významný ,,zářez" v podobě britské letadlové lodi HMS Ark Royal, která byla součástí Svazu H. Ta se potopila 14. listopadu 1941 u Gibraltaru poté, co na ni U-81 den předtím vypálila torpédo. Sama U-81 se pak úspěšně vyhnula hlubinným pumám, které na ni shodily doprovodná plavidla ze Svazu H. I přes snahu britskou letadlovou loď zachránit se však úsilí minulo účinkem. Guggenberger pokračoval v další službě ve Středomoří, než byl vystřídán v prosinci 1942 ve velení U-81 Johannem-Otto Kriegem.

hms ark royal

                               Britská letadlová loď HMS Ark Royal (vpravo) před potopením 

 

Guggenberger si od roku 1940 do roku 1943 připsal na konto 17 potopených lodí, jejichž celkový výtlak činil 66 848 tun. Ponorkové eso se pak vrátilo na moře v květnu 1943, kdy převzalo velení U-513. Podařilo se mu potopit čtyři lodě, poškodit i pátou, ale 19. července potkala U-513 katastrofa, když sama byla potopena a Guggenberger byl jedním z pouze sedmi přeživších. Těžce zraněný strávil den na nafukovacím člunu, než byl zachráněn spolu s dalšími přeživšími americkou lodí USS Barnegat. Dostal se posléze do zajateckého tábora v Crossvile a poté jiného tábora blízko Arizony.

Spolu s dalšími čtyřmi veliteli U-bootů, s nimiž se zde potkal, se mu podařilo z tábora utéct, ale skupina byla zadržena ve městě Tucson. Guggenberger se pokusil ještě o jeden útěk sestávající ze skupiny 25 vězňů v prosinci 1944, ale opět byl dopaden a přeložen do tábora Camp Shanks v New Yorku. Po válce byl repatriován zpět do Německa. Znovu se připojil k námořnictvu v roce 1956 jako 41letý. Stal se dokonce zástupcem náčelníka štábu velitelství AFNORTH (Allied Forces Northern Europe) v rámci NATO, kde působil čtyři roky. V roce 1988 šel Guggenberger na pravidelnou procházku do lesa, z níž se však již živý nevrátil. Jeho tělo bylo nalezeno až o dva roky později. Dodnes je jeho smrt obestřena záhadou.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace