Pořídila si tank, aby pomstila manželovu smrt. Sovětská vojačka pak vyrazila ,,kosit" nacisty

Pořídila si tank, aby pomstila manželovu smrt. Sovětská vojačka pak vyrazila ,,kosit&quote; nacisty
Autor: flickr.com (public domain)|Popisek: T-34
08 / 07 / 2019, 16:00

Mariya Vasilyevnová byla neobyčejná sovětská žena, která se rozhodla za každou cenu pomstít manželovu smrt.

Život Mariye Vasilyevnové byl vskutku nevšední. Tato zapálená komunistka šla do války, aby pomstila smrt svého manžela. Pořídila si k tomu i ,,osvědčenou" zbraň - tank T-34 a vyrazila vstříc nacistickému nepříteli.

Vasilyevnová se narodila v roce 1905 na Krymu jako jedno z 10 dětí do rodiny chudých zemědělců. Díky tomu, že se z ní brzy stala přesvědčená komunistka, získala vzdělání a později i práci v konzervárně. V roce 1925 potkala lásku svého života, kterým byl sovětský důstojník Ilja. Vasilyevnová se tak dostala do kontaktu s prostředím, které ji posléze učarovalo. Záhy se připojila k organizaci Rada vojenských žen, absolvovala kurz armádní zdravotní sestry, také se naučila řídit vojenská vozidla a zacházet se zbraněmi. Manželé sice nemohli mít děti, ale i tak byl jejich vztah naplněný.

To se však brzy mělo změnit. 22. 6. 1941 napadli nacisté Sovětský svaz a Vasilyevnová byla poslána do sibiřského Tomsku, její manžel Ilja do boje proti nacistům blízko Kyjeva. Tam však v srpnu v boji s německými vojáky zemřel. Vasilyevnová se dozvěděla tuto strašlivou zprávu až se značným zpožděním. Poslala Stalinovi dopis, v němž napsala, že se chce pomstít nacistickým ,,psům" za smrt svého milovaného manžela, a proto posílá veškeré své úspory Národní bance, aby se mohl pro ni postavit tank. K jejímu překvapení Stalin souhlasil.

Vasilyevnová skutečně dostala svůj tank, legendární T-34 pojmenovaný ,,bojující přítelkyně", a prodělala pětiměsíční tankový výcvik jako řidička, aby se mohla plnohodnotně zapojit do bojů. To se později také podařilo.

V září 1943 byla poslána l 26. tankové brigádě jako řidička a mechanička. Zároveň musela dlouho přesvědčovat své mužské kolegy, že svůj boj myslí vážně a že se jim může vyrovnat. V boji se však později vyznamenávala a přímo nasazovala svůj život, když v plné nepřátelské palbě například prováděla opravu tanku. Za svou statečnost si vysloužila povýšení do hodnosti seržanta.

Když nacisté znovu zabrali město Novoye Selo ve Vitebsku, Vasilyevnová zaútočila se svým tankem na pozice německých vojáků. V lednu 1944 pak byla opět nasazena do akce ve Vitebsku, kdy zaútočila na německé zákopy. Její tank byl však zasažen protitankovou střelou. Když chtěla poškození opravit, jako už tolikrát předtím, zasáhly ji střepiny z další protitankové střely do hlavy. I když byla dopravena do nemocnice blízko Kyjeva, z hlubokého kómatu se již neprobrala. 15. března 1944 tato statečná žena zemřela. Stala se později hrdinkou Sovětského svazu.

 

Zdroj: warhistoryonline.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace