Poslední bitva náčelníka Splašeného koně – luky a šípy proti dělům americké kavalerie

Poslední bitva náčelníka Splašeného koně – luky a šípy proti dělům americké kavalerie
Autor: Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2038043|Popisek: Splašený kůň a jeho lidé
08 / 01 / 2022, 11:00

8. ledna 1877 bojoval lakotský válečný náčelník přezdívaný Američany Crazy Horse a jeho muži proti přesile. Měli málo munice a byli nuceni používat zbraně svých předků v jejich poslední bitvě proti americké kavalérii v Montaně.

O šest měsíců dříve, v bitvě u Little Big hornu, dovedli Crazy Horse a jeho spojenec Sitting Bull (Sedící býk) spojené síly Siouxů a Šajenů k ohromujícímu vítězství nad podplukovníkem Georgem Custerem a jeho muži. Domorodí Američané odolávali snahám americké vlády přinutit je stáhnout se zpět do jejich rezervací. Poté, co byl Custer a více než 200 jeho vojáků zabito v bitvě, americká veřejnost se chtěla pomstít. V důsledku toho zahájila americká armáda v letech 1876-77 zimní tažení pod vedením generála Nelsona Milese proti zbývajícím kmenům Severních plání.

Kombinací vojenské síly a diplomacie generál Nelson Miles přesvědčil mnoho domorodých Američanů, aby se vzdali a vrátili se do svých rezervací. K Nelsonově frustraci se však Sedící býk odmítl vzdát a uprchl přes hranice do Kanady, kde on a jeho lidé zůstali čtyři roky, než se nakonec vrátili do USA, aby se vzdali v roce 1881. Sedící býk zemřel v roce 1890. Splašený kůň a jeho skupina se také odmítli vzdát, i když trpěli nemocí a hladem.

8. ledna 1877 našel generál Miles tábor Splašeného koně u řeky Tongue v Montaně. Američtí vojáci zahájili palbu ze svých děl namontovaných na vozech a vyhnali domorodé Američany z jejich teplých stanů do zuřící vánice. Splašený kůň a jeho válečníci se dokázali přeskupit na hřebenu kopce a opětovat palbu, ale většina jejich munice byla pryč a oni mohli bojovat jen luky a šípy. Podařilo se jim zadržet vojáky dostatečně dlouho, aby ženy a děti unikly pod krytem vánice, než je také následovali.

Přestože unikl rozhodující porážce, Splašený kůň si uvědomil, že Miles a jeho dobře vybavená kavalerie nakonec jeho prochladlé a hladové členy kmene dostihnou a zničí. 6. května 1877 proto ovedl Splašený kůň přibližně 1 100 domorodých Američanů do rezervace Red Cloud poblíž nebraské Fort Robinson a vzdal se. O pět měsíců později ho smrtelně pobodala hlídka poté, co se údajně bránil uvěznění policisty.

Zdroj: History.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace