Poslední bitva pro Mildu stále plaje i v nenáviděném kapitalismu

Poslední bitva pro Mildu stále plaje i v nenáviděném kapitalismu
Autor fotografie: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jake%C5%A1_M_2014.JPG|Popisek: Miloš Jakeš
16 / 05 / 2018, 16:30

Dokument Milda je osobitým vhledem do života a myšlení někdejšího generálního tajemníka ÚV KSČ Miloše Jakeše. Dokument jasně dokazuje, že není schopen překročit svůj omezený myšlenkový horizont.

V dokumentu, který se natáčel několik let, sledujeme vitálního důchodce Miloše (Milouše) Jakeše zachyceného v různých situacích - na mítinku svých příznivců 1. května, na nákupech, v ostré debatě se svými odpůrci (František ,,Čuňas" Stárek). Jedno však všechny tyto momenty spojuje, a to je Jakešova neoblomná, až fanatická víra v komunismus a nenávist ke kapitalismu, v němž se Jakešovi paradoxně žije hmotně lépe než ve ,,snovém" socialismu. Zkrátka a dobře, poslední bitva pro Jakeše stále plaje, jak zpívají soudruzi.

psali jsme: Dědictví Velké říjnové socialistické revoluce? Potoky krve a miliony mrtvých

Bývalý vysoce postavený komunista není schopen překročit svůj ideologický stín a připustit nějaké chyby, které předlistopadový režim měl. Když už to vypadá, že přece jen chybu připustí, doprovodí ji pomocnou vějičkou ,,možná se nějaké chyby staly". Systémově však byl socialistický režim podle Jakeše v pořádku. Svou zapálenost doprovází v dokumentu mnohdy až nevídaným cynismem, nad kterým zůstává i dnes rozum stát. Například, když se ho režisér dokumentu Pavel Křemen zeptá na vynucené útěky z Československa, které končily mnohdy smrtící střelbou na hranici. Na to má přirozeně Jakeš také odpověď: ,,My jsme je vyškolili, dali do nich miliony a oni nám pak utečou?"

Jakeš nadále ukazuje, že je stále kovaný soudruh, který nedokáže věcně argumentovat se svými odpůrci. Když už to nevydrží v některých momentech i samotný režisér dokumentu, tak jej Jakeš slovně zpraží, že se s ním o tom bavit nebude, protože chyby (pokud tedy nějaké vůbec byly) socialismu mu nestojí za to vůbec zmiňovat, protože to byly přece zanedbatelné maličkosti, včetně těch stovek mrtvých, umučených a zastřelených na hranicích. O desetitisícech lidsky zničených osudech ani nemluvě.

psali jsme: Politika KSČM je netřídní a reformistická, zlobí se komsomolci. Dojde k válce mladých a ,,vysloužilých" revolucionářů?

Na druhou stranu dokument Milda podává jasné svědectví o člověku, který ze svého názoru neustoupil ani o píď a stále věří fantasmagorické představě o socialistickém ráji, který nikdy existovat nemůže. Zvláště pro mladou generaci je však poučné sledovat, že kovaní soudruzi se zkrátka nemohou změnit, protože by tím popřeli sami sebe.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Technologie - nejnovější ,,vychytávky" ze světa vědy a techniky. Od futuristických zbraní až po bojové drony. S námi víte více

Tagy článku