Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Vrak Junkers Ju 52
Trochu pozapomenutá, přesto tragická událost, která se stala na konci druhé světové války. Po nárazu do Sněžky zahynulo německých 23 vojáků letounu Ju 52. Nepříznivé podmínky a především silný vítr způsobil, že se stroj zřítil do svahu Sluneční jámy na úbočí Sněžky.
V únoru 1945 byl konec války téměř na spadnutí. Bylo jasné, že Německo nemůže největší ozbrojený konflikt v dějinách vyhrát. Ve stejnou dobu provádí kolem Vratislavi obkličovací manévr Rudá armáda, Němců se zmocňuje panika a snaží se o rychlou evakuaci zraněných vojáků do lazaretů.
V noci na 23. února 1945 na vratislavské letiště dosedá letoun Junkers Ju 52, jehož úkolem je zraněné vojáky bezpečně dopravit do Německa, patrně do Drážďan, to však s jistotou nemůžeme říct. Tam však stroj nikdy nedoletí. Junkers pilotuje Emil Hannemann a Albert Link, kteří z noci z 22. na 23. února startují z obklíčené Vratislavi.
Noc však nevěstila vůbec nic dobrého. Počasí bylo celou dobu velmi nepříznivé, německý letoun doslova nabitý k prasknutí - místo obvyklé kapacity 16 lidí se v něm nyní tísnilo 28 - se musel prodírat sněhovými přeháňkami a hlavně odolávat silnému větru. Plně naložený letoun byl navíc těžkopádný a posádka začala být lehce nervózní.
Navigátor vedl junkers směrem do Československa, nicméně udržovat kurs v nepříznivých podmínkách bylo stále těžší. Osazenstvo stroje natušilo, že došlo k odchýlení od kursu. Oblačnosti začalo přibývat, vítr zesiloval, dosahoval v jednu chvíli až 110 km/h, posádku obtěžovaly i neustálé turbulence.
Brzy ráno 23. února 1945 už byly podmínky tak špatné, že bylo zřejmě otázkou času, kdy dojde k tragédii. A ta skutečně přišla. Kolem 4. hodiny ranní piloti ztratili nad strojem kontrolu a junkers krátce před čtvrtou hodinou ráno narazil do svahu Sluneční jámy ve výšce 1 300 metrů nad mořem. Havárii nepřežilo 23 lidí včetně pilotů a ironií zůstává, že místo toho, aby dorazili na léčení do Německa, našli smrti na Sněžce v Československu.
Šesti vojákům oděným jen v pyžamech a bičovaným silnou vánicí se podařilo dostat z hořícího letounu a po strastiplné cestě dorazili k horské boudě Růžohorky, kde se jich ujali místní obyvatelé, kteří jim pomohli přečkat následující dny. V tomto případě je možné hovořit s nadsázkou o zázraku.
Na místo tragédie posléze vyrazila záchranná skupina v čele s Robertem Hoferem, která poměrně dlouho po vraku letounu pátrala. Hofer platil za místního znalce, přesto se skupině podařilo objevit trosky stroje až kolem poledne.
Trosky letounu jsou vystaveny v informačním středisku v Malé Úpě-Pomezních Boudách, kde přitahují stále pozornost místních i turistů. Je zde k vidění například hvězdicový motor Junkersu nebo části trupu z vlnitého plechu.
Zdroj: history.com