Poslední král burgundský, král italský a český. Znáte ho?

Poslední král burgundský, král italský a český. Znáte ho?
29 / 11 / 2018, 10:30

Dnes je tomu 640 let, co ve 62 letech na Pražském hradě skonal Otec vlasti Karel IV., císař Svaté říše římské, král český, italský a burgundský, svého času i hrabě lucemburský.

Dnes se koná od 17:00 z laskavosti pražské diecéze v katedrále sv. Víta tradiční mše za Karla IV. Ten se svým otcem Janem Lucemburským založil metropolitní katedrálu a do kaplí přenesl ostatky svých významných přemyslovských předků a slavných válečníků, jako byl ,,český Achilles" Břetislav I., Přemysl Otakar I. či Přemysl Otakar II. 

hrobka

V centrální části katedrály je vedle ostatků králů pochován právě Karel IV. Zde také leží ostatky českého krále Jiřího z Poděbrad nebo Rudolfa Habsburského.

hrobka2

Karel IV., poslední burgundský král

Burgundsko v dobách Karla IV. ještě zdaleka nepatřilo jako dnes Francii. Burgundsko mělo po staletí svého krále, a stejně jako české země náleželo do svazku Svaté říše římské. Karel IV. se stal posledním burgundským králem, ale v roce 1378 daroval burgundské království francouzskému korunnímu princi Karlovi, což byl budoucí král Karel VI. Tím bylo burgundské království připojeno k francouzskému a zaniklo.

psali jsme: Český král Přemysl Otakar I. - silný válečník z Čech dosazoval římské krále

Karel IV. zemřel ve 62 letech na zlomeninu krčku stehenní kosti. Neví se přesně, jak k ní došlo, jestli následkem pádu z koně, nebo byla na vině jiná příčina. K tomu se ještě přidal zápal plic. Jinak byl ale Karel IV. v dobrém zdravotním stavu, i přesto, že utrpěl řadu zranění zejména na rytířských turnajích, jichž se s oblibou účastnil. Jedno takové ho dokonce na rok vyřadilo z vladařských povinností, když utrpěl těžké zranění obličeje a páteře. V 61 letech ještě navštívil Karel IV. Francii, ale už ho museli nosit. Trpěl totiž dnou.

psali jsme: Ten, který si ,,vyšlápl na Slezsko. Před 963 lety zemřel český Achilles, kníže Břetislav I.

Karel IV. si dokázal jako rytíř získat i přízeň krásných žen a jeho ,,volnomyšlenkářský" život kritizoval i sám papež, který mu poslal dopis, v němž mu tento život vytýkal. Nicméně válečnický a mnohdy dobrodružný duch v českém králi byl pevně zakořeněn. Svou první bitvu vyhrál již ve 14 letech v Itálii, kde bojoval proti ,,odbojnému" Milánu, a stejně jako Vladislav II. dokázal nad ním zvítězit. 25. listopadu 1332 byla svedena bitva u San Felice, kde byl budoucí významný panovník dokonce raněn.

psali jsme: Čech, který dobyl Milán. Dnes uplyne 860 let od slavné korunovace Vladislava II.

Dodnes je v severní Itálii patrná stopa Karla IV. Založil město Montecarlo (Karlova hora) a nad vchodem do místního hradu stále visí erb s českým lvem.

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace