Poslední let čínského pilota Wang Wei - náraz do amerického výzvědného letounu a sežrání žraloky v Jihočínském moři

Poslední let čínského pilota Wang Wei - náraz do amerického výzvědného letounu a sežrání žraloky v Jihočínském moři
Autor: Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0)|Popisek: Shenyang J-8
12 / 10 / 2020, 10:00

V roce 2001 námořnictvo Lidové osvobozenecké armády sestřelilo americké zpravodajské letadlo EP-3E ARIES II, když pilot PLAN, poručík Wang Wei, omylem narazil se svým stíhačem Shenyang J-8 (SN # 81192) do amerického letadla.

Když zazněl alarm, poručík Wang Wei byl na letecké základně Lingshui, která se nachází na ostrově Hainan v Jihočínském moři. Bylo 8:45 hodin místního času, 1. dubna 2001. Čínský stíhací pilot a jeho křídlo Zhao Yu vzlétli ze základny Lidové osvobozenecké armády v F-8, čínské verzi sovětské stíhačky MiG-21. Čínské letouny nesly izraelské rakety vzduch-vzduch Python.

Začal poslední let poručíka Wang Wei a první krok k vytvoření mýtické postavy čínské armády...

Během 15 minut po vzletu čínská válečná letadla zachytila výzvědný letoun amerického námořnictva EP-3E Aries II letící asi 80 mil od čínského pobřeží. Americké turbovrtulové letadlo bylo zachyceno radary čínské regionální protivzdušné obrany zřízené na Hainanu. Technici vyslali informace o jeho poloze na základnu Lingshui.

Jak se svět brzy dozví, Wangova stíhačka a americký EP-3 se ve vzduchu srazily, kdy americký letoun musel nouzově přistát na Hainanu (posádka byla Čínou zadržována 10 dní a letoun zkoumán) a čínského pilota čekala smrt v Jihočínském moři. Wangovo letadlo se po nárazu rozpadlo a pilot se katapultoval nad oceánem, ale jeho tělo nebylo nikdy nalezeno.

Pro komunistickou propagandu se tento příklad pilota, který obětoval vlastní život, stal vhodnou příležitostí, jak odůvodnit boj proti americkému hegemonu v oblasti. Wang byl prakticky zbožštěn a posmrtně získal titul Strážce mořských vod a vzdušného prostoru a byl prohlášen revolučním mučedníkem. Dokonce se ukázalo, že ve svém volném čase byl velkým básníkem, malířem a hudebníkem, respektovaným svými kolegy.

Podle Lidového deníku, hlásné trouby komunistické strany, byl pilot tak uvědomělý, že dokonce požádal svou manželku, těhotnou s jejich prvním dítětem, aby podstoupila potrat, aby těhotenství a otcovské povinnosti nezasahovaly do letecké kariéry velkého muže. ,,Chci co nejlépe využít své mládí a létat s osmi nebo deseti typy letadel," řekl Wang údajně své ženě, která s rozplakala…

Podle čínských médií byl Wang po pádu do moře sežrán žraloky, ale protože u toho nikdo nebyl, nedochoval se popis posledního hrdinného boje velkého komunisty a básníka, který zcela jistě statečně mlátil palubní zbraní zuřivé predátory, zatímco už půlkou těla vězel v tlamě největšího žraloka.

Podle Američanů byl tento pilot známý již z jiných zachycení svým agresivním chováním.

Zdroj: airforcemag.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace