Před 75 lety se poslední německé jednotky vzdaly u Stalingradu a rozzuřily tím Hitlera

Před 75 lety se poslední německé jednotky vzdaly u Stalingradu a rozzuřily tím Hitlera
Autor fotografie: Screenshot YouTube|Popisek: bitva u Stalingradu
02 / 02 / 2018, 10:00

2. února 1943 se vzdávají poslední německé jednotky u Stalingradu.

Bitva u Stalingradu byla klíčovým střetem mezi Německem a Sovětským svazem ve druhé světové válce. Boj trval od srpna 1942 do začátku února 1943. Půlroční vřava, kde se bojovalo doslova o každý dům, stála Německo zhruba 800 tisíc mrtvých, na straně Sovětského svazu činily ztráty přibližně 1,1 milionu lidí. Bitva však znamenala stěžejní obrat ve válce ve prospěch Sovětského svazu a tudíž i jeho spojenců.

psali jsme: Dějinný nepřítel? Sovětský svaz v závěru druhé světové války vydatně pomáhal Polsku, odkryly odtajněné dokumenty

Dne 2. února se vzdaly u Stalingradu poslední obklíčené německé jednotky navzdory Hitlerovi, který deklaroval, že kapitulace nepřichází v úvahu a Němci zde budou bojovat do posledního muže. O tom, že Hitler byl v oboru vojenské taktiky a vojenství vůbec absolutně neschopný a nesoudný, svědčí žádost z 22. ledna 1943 Fridricha Pauluse, který velel 6. armádě, a jenž se po Hitlerovi dožadoval zastavení boje v objektivně bezvýchodné situaci. To rozzuřený Hitler samozřejmě odmítl. Paulus se tak 31. ledna Sovětům raději vzdal a stal se prvním polním maršálem v německé válečné historii, který padl do zajetí.

O bezvýchodnosti nacistických vojsk u Stalingradu však jasně svědčí skutečnost, že koncem ledna, respektive začátkem února 1943, více než polovina z více než 280 000 mužů pod Paulusovým velením padla v bitvě či umírala, 35 000 vojáků bylo evakuováno z fronty, a 91 000 z nich padlo do sovětského zajetí. Díky Hitlerově fanatismu a neústupnosti realisticky zhodnotit danou situaci byly německé ztráty ještě daleko větší.

psali jsme: VIDEO: Takto se měnila mapa světa během druhé světové války

Bitva u Stalingradu znamenala zlom na východní frontě, kdy byl zastaven další postup nacistických vojsk do nitra Sovětského svazu a Němci začali s postupným ústupem z dobytých pozic.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

 

Zdroj: history.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.