Poslední velký souboj Schlageter roku 1941

Poslední velký souboj Schlageter roku 1941
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: Bf 109
18 / 07 / 2022, 16:00

Dne 5. prosince 1941 byl Obstl. Adolf Galland jmenován do funkce General der Jagdflieger, což znamenalo, že jeho JG 26 „Schlageter“ u Kanálu převezme Hptm. Gerhard Schöpfel, vítěz v šestatřiceti vzdušných soubojích a dosavadní velitel III./JG 26. Pod chladnou a šedivou oblohou se konal ceremoniál, kde Reichsmarschall Hermann Göring řekl: „Jsem potěšen, že jsem zde…mohl dnes navštívit eskadru, která společně s Jagdgeschader 2 držela osamoceně stáž proti Anglii, zatímco ostatní síly Luftwaffe musely být nasazeny na východě. Úspěchy eskadry byly skvělé, ztráty těžké, ale nevyhnutelné“. Byla to pravda. Poslední opravdový souboj roku následoval brzy poté.

Všechny tři Gruppe (skupiny) byly krátce po poledni 8. prosince poslány do vzduchy, aby zakročily proti britské formaci blížící se ze západu k Boulogne-sur-Mer. Jednalo se o Ramrod 15. Jeho jádrem byl Hurribombery, Hurricany vyzbrojené bombami a kanóny, 607. Squadrony. K překročení vlastního pobřeží s blízkou ochranou proti Flaku a stíhačům v podobě 71. a 222. Squadrony, došlo v 17 000 stopách nad Dungeness. S/Ldr Moffatem vedená formace přeletěla severně od Le Touquet ve výšce 15 000 stop.

Když se blížil k Hesdin, kde se nacházela cílová destilerie, napadl palbou nějakou tovární budovu poblíž Aubin-Saint-Vaast. Pak dokonce omylem shodil bomby, což vedlo dalších 6 pilotů k témuž. Piloti si až pozdě uvědomili, že mohlo jít spíše o pilu s nějakými dřevěnými budovami. Pak provedli širokou pravotočivou zatáčku a zamířili domů. Tato jednotka zahlédla nepřátelská letadla sedat někde poblíž Champagne-lès-Hesdin a Montreuil-sur-Mer.  

Výše zmíněná 222. Squadrona se dostala do boje s nepřátelskými stíhači. Přišla o Australana P/O T. K. Robinsona a jeho Spitfire Mk.VB AB805. Další stroje mohly být poškozeny, protože zmizely na čas z knihy operačních záznamů. Úspěch naopak zaznamenal pilot 71. Squadrony F/Lt Gregory Augustus „Gus“ Daymond. Letěl jako červený 1 na AB897 a ve 12.10 si nárokoval jisté zničení Me 109 někde na zemi mezi Lambus, Douvies a Raye sur Authie.

Němci o něčem podobném ovšem nezaznamenali vůbec nic. Dalších 9 squadron tvořilo vnější zajištění a stalo se terčem neblahé pozornosti německých stíhačů. Jeden z nejhorších dnů dosavadní historie zaznamenala 603. Squadrona. Tvořila střední zajištění ve výšce 18 000 stop a byla tvrdě zasažena, když přišla o F/O Stephena Guye Hawksworth Fawkese (P8603), který padl, zatímco P/O J. A. R. „Hamish“ Falconer (P8786) a Sgt Harold Bennett (R7333) byli zajati.

Posledně jmenovaný se jako obvykle vlnil za jednotkou, když se jeho vedoucí náhle odpoutal směrem nahoru a doprava. Pokoušel se jej následovat, ale najednou rána a šel neřízeně k zemi. „Zbavil jsem se stříšky kokpitu, vykopl dvířka a pokusil se získat pevný úchop, když mě, jak si myslím, chytl vítr zevnitř mé helmy a vytáhl ostře ven. Padák se mi krásně otevřel.” Boty mu uletěly a on přistál do moře.

Během 15-20 minut, kdy stačil pořádně prokřehnout, uviděl loď se stěžněm. Jeho otec mu dal píšťalku, která se mu nyní hodila. Byl to německý trawler. Přitáhli jej hákem na dřevěné tyči a na palubě jej nožem rychle zbavili oblečení. Myslel si, že ho chtějí zabít. Dostal deku, kafe a masáž. Po přistání jej odvezli do nemocnice v Saint-Omer, kde se setkal s Falconerem, který měl zlomenou nohu a velké bolesti. F/O Deryck Percy Lamb na W3110 si alespoň nárokoval Me 109F, který měl sestřelit do moře u Le Touquet.

Polská 315. Squadrona přišla o padlého F/O Bernarda Groszewskiho (BL313/PK-W), byť při dvou nárocích. 72. Squadrona měla dva padlé, Rhodésan Sgt Charles Leonard Alex Thompson (AA749) a žlutý 2 z Austrálie Sgt Edwin George Enright (AA864). 411. Squadrona měla rovněž dva padlé, Kanaďana P/O J. R. Colemana (AD264) a P/O D. A. Courta (AA840).

Sgt Mieczysław Adamek W3506/RF-U z 303. Squadron chtěl uznat zničení Fw 190, což opravdu mohl být Lt. Walter Thorn ze 7./JG 26, který ve 12.55 německého času zahynul jižně od Montreuil. JG 2 a JG 26 správně nárokovaly 9 stíhaček, byť tři ve špatných časech. Později ve 14.17 ještě Hptm. Joachim Müncheberg zabil Australana a černého 1 Sgt Johna Marsh Emeryho na Spitfiru Mk.VB AB966, který byl součástí krytí záchranné operace.


Autor: Mgr. Tomáš Bouzek, vojenský historik


Zdroj: history.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.