Poslední z Doolittlových hochů, účastník náletu na Japonsko Dick Cole zemřel ve věku 103 let

Poslední z Doolittlových hochů, účastník náletu na Japonsko Dick Cole zemřel ve věku 103 let
Autor fotografie: US Air Force|Popisek: Dick Cole
10 / 04 / 2019, 08:30

Lt.Col.Dick Cole, poslední žijící člen tzv. Doolittle Raiders zemřel ráno 9.4.2019 v San Antoniu. Byli s ním jeho dcera Cindy Cole Chal a syn Richard Cole.

Cole bude pohřben na Arlingtonském národním hřbitově a vzpomínka na něj bude probíhat i na letecké základně San Antonio-Randolph v Texasu.

18. dubna 1942 vzlétlo šestnáct armádních bombardérů B-25B z letadlové lodi USS Hornet a vydalo se na dlouhý let nad Japonsko pomstít zákeřný útoku Japonců na Pearl Harbor. Cole byl za náletu kopilotem Jimmyho Doolittla v bombardéru Mitchell číslo 1.

Silně upravené bombardéry B-25B Mitchell, které přišly o veškeré zbytečné věci, aby se snížila jejich hmotnost, byly schopny vzlétnout z paluby letadlové lodě. Šlo to tak daleko, že stroje nesly dřevěné makety kulometů a obranná výzbroj byla zredukována na minimum. Nad celou akcí dohlížel plukovník Jimmy Doolittle. Většina B-25 shodila bomby na Tokio, ale bomby dopadly i na města Jokohama, Kóbe, Nagoja a Ósaka. Cílem útoku byly vojenské objekty a továrny, ale několik letadel svrhlo bomby na obytné čtvrti. Některá letadla se setkala s lehkou protileteckou palbou a stíhačkami, ale žádný stroj nebyl vážně poškozen. Bombardér s nejmenším množstvím paliva, letěl do Sovětského svazu, kde ale bylo letadlo "spojencem" zabaveno a posádka internována.

Naštěstí se jí podařilo uprchnout do Íránu. Ostatních patnáct bombardérů mířilo do neobsazené části Číny, ale část letadel musela přistát v oblastech obsazených Japonci. Většina posádek se dostala do bezpečí, i díky pomoci Číňanů.

Cole byl po přistání v Číně zachráněn čínskými vojáky a sloužil v Asii až do června 1943, kdy následně nastoupil do Projektu 9, který vedl k vytvoření 1st Air Commando Group.

Podle Colea se Doolittle obával, že jeho mise selhala, protože byla ztracena všechna letadla, 3 letci zemřeli při seskoku a osm jich bylo zajato Japonci. Za útok na Japonsko obdržel Doolittle Medaili cti, ostatní členové posádek bombardérů Záslužný letecký kříž.

Coleův vliv byl v dnešním americkém letectvu stále velmi patrný a byl mezi milovníky letadel známou postavou. V roce 2016 se objevil na pódiu na Air Space Cyber konferenci, kde oznámil, že budoucí stealth bombardér B-21 bude pojmenován Raider. Hurlburt Field na Floridě v roce 2017 přejmenoval budovu 319. speciální letky na Richard E. Cole Building.

Odpočívej v pokoji, Dicku.

 

Zdroj: AirForceTimes.com

Tagy článku