Poslední žijící účastník slavného úderu Doolittle Raid na Japonsko, se dožívá věku 102 let

Poslední žijící účastník slavného úderu Doolittle Raid na Japonsko, se dožívá věku 102 let
10 / 09 / 2017, 09:00

Poslední z 80 Doolittlových hochů z druhé světové války oslavil ve čtvrtek 7. září 102. narozeniny. Plukovník Richard E. "Dick" Cole zůstává i nadále aktivním, navštěvuje pamětní události včetně dubnových oslav 75. výročí slavného útoku na Japonsko v Národním muzeu amerického letectva v Ohiu.

18. dubna 1942 vzlétlo šestnáct armádních bombardérů B-25B z letadlové lodi USS Hornet a vydalo se na dlouhý let nad Japonsko pomstít zákeřný útoku japonců na Pearl Harbor.

Silně upravené bombardéry B-25B, které přišly o veškeré zbytečné věci, aby se snížila jejich hmotnost, byly schopny vzlétnout z paluby letadlové lodě. Šlo to tak daleko, že stroje nesly dřevěné makety kulometů a obranná výzbroj byla zredukována na minimum. Nad celou akcí dohlížel plukovník Jimmy Doolittle. Většina B-25 shodila bomby na Tokio, ale bomby dopadly i na města Jokohama, Kóbe, Nagoja a Ósaka. Cílem útoku byly vojenské objekty a továrny, ale několik letadel svrhlo bomby na obytné čtvrti. Některá letadla se setkala s lehkou protileteckou palbou a stíhačkami, ale žádný stroj nebyl vážně poškozen. Bombardér s nejmenším množstvím paliva, letěl do Sovětského svazu, kde ale bylo letadlo "spojencem" zabaveno a posádka internována.

Nálet na Tokia

Naštěstí se jí podařilo uprchnout do Íránu. Ostatních patnáct bombardérů mířilo do neobsazené části Číny, ale část letadel musela přistát v oblastech obsazených Japonci. Většina posádek se dostala do bezpečí, i díky pomoci Číňanů.

131110-F-QE915-585

Richard E. Cole, který sloužil jako co-pilot Jimmyho Doolittla je jediným ještě žijícím příslušníkem skupiny 80 letců, která provedla odvážný nálet na nepřítele. Válečný veterán si připomíná každý rok výročí náletu s koňakem z roku 1896.

Zdroj: We Are Mighty

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace