Posledním sériově vyráběným francouzským těžkým tankem byl ARL-44. Na bitevní pole se již nestihl dostat

Posledním sériově vyráběným francouzským těžkým tankem byl ARL-44. Na bitevní pole se již nestihl dostat
Autor fotografie: Wikimedia Commons, volné dílo|Popisek: ARL-44
25 / 10 / 2022, 16:30

Na bitevní pole se už nedostal, ARL-44 zůstává posledním sériově vyráběným francouzským těžkým tankem.

Tento těžký francouzský tank byl vyráběn v letech 1947-1951, původně se mělo jednat o náhradu těžkého tanku Char B-1 modernějším a silnějším vozidlem. Vývoj tanku spadá ještě na konec třicátých let, kdy se nad Evropou začala zatahovat válečná mračna, což platilo i o Francii, kterou nacistická vojska obsadila v roce 1940. Přesto práce na těžkém tanku pokračovaly dál, ale v ilegalitě.

Naplno se vývoj rozběhl až po osvobození Francie spojenci v srpnu 1944. Základem pro nový tank, který byl později pojmenovaný později ARL-44, se stal již zmiňovaný Char B-1, respektive jeho komponenty, jež byly nasazené na moderně navržený trup s novou pokročilou věží, která byla svařena z pancéřových plátů. Na druhé straně slabinou vozidla byl poněkud zastaralý podvozek a další technické nedodělky.

Tank měl být podle konstruktérů dostatečně mobilní, rychlý a jeho motory zajišťovat adekvátní výkon. Nicméně takový vhodný motor nebyl v té době k dispozici, a tak byl do tanku namontován ukořistěný německý motor Maybach HL 230, který poháněl tank Panther. 12válec měl výkon 700 kW a tank mohl vyvinout rychlost 37 km/h.

Co se týče výzbroje těžkého tanku, byl vybaven kanonem SA 45 ráže 90 mm, který byl doplněný jedním kulometem ráže 7,5 mm. Kanon, na nějž konstruktéři ,,vsadili", měl zničit jakýkoliv střední i těžký tank.

Protože byl prototyp ARL-44 byl hotov těsně po skončení druhé světové války, už se nestihl objevit na bojišti. V roce 1947 se pak rozběhla sériová výroba. Zajímavé je, že ARL-44 byl posledním sériově vyráběným francouzským těžkým tankem. Původní objednávka zněla na dodání 300 nových tanků, později však byla snížena jen na 60 kusů kvůli již zmíněnému zastaralému podvozku a nízkému technickému potenciálu do budoucna.

Vozidlo nebylo nikdy vysláno do ostré akce, sloužilo jen u jediné jednotky - 503. těžkého tankového pluku v Mourmelonu. Tanky však zde sloužily jen krátkou dobu, v polovině padesátých let totiž byly vyřazeny z výzbroje kvůli již zmíněné zastaralosti. Dodnes se zachovaly tři kusy tohoto stroje.

 

Zdroj: history.com

Tagy článku