Posmrtná pomsta ,,otci ruské revoluce". Leninovo tělo měla zmrzačit i palice

Posmrtná pomsta ,,otci ruské revoluce&quote;. Leninovo tělo měla zmrzačit i palice
Autor fotografie: Marija Iljinična Uljanova, volné dílo|Popisek: Lenin s Lvem Kameněvem
11 / 04 / 2021, 16:00

Na V. I. Lenina bylo spácháno za života mnoho atentátů, které dokázal ruský revolucionář přežít. I po jeho smrti si však jeho odpůrci s ním chtěli vyřídit své účty.

V. I. Lenin, vůdčí, ale také velmi rozporná postava ruských bolševiků. Jeho hvězda dosáhla vrcholu po říjnové revoluci v roce 1917, kdy on a jeho soudruzi zametli se svými politickými oponenty a zavedli bezohlednou diktaturu. Známým faktem je, že na Lenina bylo ,,zaživa" spácháno mnoho neúspěšných atentátů, z nichž nejznámější zřejmě je pokus Fanny Kaplanové ze srpna 1918. Tato představitelka strany eserů střelila Lenina v okamžiku, kdy vycházel z Michelsonovy továrny v Moskvě. Zasáhly jej dvě kulky, ale přežil a brzy se vrátil ke své práci.

Méně známou skutečností pak zůstává, že na Lenina byly posmrtně spácháno rovněž několik ,,atentátů", a to většinou od frustrovaných lidí, kteří nesouhlasili s ruským, respektive sovětským režimem, nebo jím byli osobně a hmotně postiženi. Lenin byl po své smrti 21. ledna 1924 nabalzamován a dodnes jej mohou vidět lidé v mauzoleu na Rudém náměstí (Leninovo mauzoleum) jako atrakci ,,jedinečného" druhu.

I fakt, že byl vůdce ruských bolševiků mrtvý a už nemohl nikomu ublížit, nezabránilo tomu, aby byly činěny pokusy o zmrzačení jeho těla. Například deset let po Leninově smrti v roce 1934 se jeden zemědělec jménem Mitrofan Nikitin dostal do mauzolea a snažil se střelit do těla. Jenže trestuhodně minul a nakonec obrátil zbraň proti sobě. Frustrován hladomorem, korupcí a represemi sovětského režimu chtěl na protest zohavit Leninovu mrtvolu. Mnohem později, v roce 1959, se neznámý pachatel pokusil rozbít sklo sarkofágu kladivem, ale nakonec se mu to nepodařilo.

To se podařilo o rok později muži jménem Minibajev, který sklo rozbil a střepy pořezaly Leninův obličej a ruce. Právě poškozený obličej mrtvého vůdce ruské revoluce musel projít rekonstrukcí. Během výslechu pak Minibajev přiznal, že plánoval zohavení Leninova těla již od roku 1949. Po tomto pokusu bylo sklo sarkofágu vyztuženo, takže když 59letý důchodce se snažil je v roce 1966 rozbít palicí, již neuspěl.

Možná nejzávažnější ,,atentát", který si vyžádal i dva životy, v tomto směru představovaly události z roku 1973. 1. září toho roku žáci jedné moskevské školy se přijeli podívat do mauzolea. Bezpečnostní opatření zdaleka neodpovídaly standardům tak, jak je známe dnes, takže v té době byly malé. Ke skupině žáků se připojil neznámý muž, a tak si stráž myslela, že je to jejich učitel. V nestřežený okamžik, když se skupina procházela kolem sarkofágu, odpálil muž bombu, která zabila namístě pár z Astrachaně, vážně zranila čtyři děti, dva strážci byli výbuchem otřeseni. Leninův sarkofág zůstal ale netknutý a atentátník při pokusu sám zemřel. Ten měl být údajně již v minulosti odsouzen k desetiletému vězení.

Výše uvedený případ byl posledním vážným pokusem o ,,atentát" na mrtvé Leninovo tělo. Vůdce ruských bolševiků tak ani mnoho let po své smrti nedošel klidu, což ukazuje názorně na jeho trvalou historickou rozporuplnost.

 

Zdroj: Russia Beyond

Tagy článku