Potopená nacistická loď může být zlatým dolem. V jejím vraku se prý ukrývá poklad za 130 milionů dolarů

Potopená nacistická loď může být zlatým dolem. V jejím vraku se prý ukrývá poklad za 130 milionů dolarů
Autor: pixabay.com|Popisek: zlato
30 / 11 / 2018, 10:00

Vrak obchodní lodě SS Minden má obsahovat tuny nacistického zlata.Obchodní loď SS Minden potopila vlastní posádka v září 1939, aby se nedostala do rukou Royal Navy. Její vrak má být doslova napěchovaný zlatem.

109 metrů dlouhý vrak obchodní lodi SS Minden se nachází zhruba 120 námořních mil od Islandu. Nyní se dostal do centra pozornosti kvůli obrovskému množství zlata v truhle, které se má údajně v jeho útrobách nacházet.

psali jsme: 5 nejcennějších pokladů WW2, které stále nebyly nalezeny

,,Hledači" pokladů a další organizace, jež se chtějí k vraku potopit, věří, že ve vraku je uloženo zlato asi za 130 milionů dolarů. Společnost Advanced Marine Services (AMS) už požádala o povolení islandské úřady, aby se mohli její potápěči k vraku dostat. Jejich cílem je vyříznout díru do trupu vraku lodi a zajistit truhlu, která má být podle informací společnosti AMS leží na dně moře od roku 1939.

Už v dubnu Island zaznamenal neúspěšný pokus společnosti AMS o vyslání ,,záchranné" lodě, která mířila k místu potopení SS Minden. Výprava však neměla potřebná povolení a byla vrácena zpět.

psali jsme: Yamashitovo zlato: Padl největší poklad světa do rukou USA?

Hlavním problémem, který může komplikovat ,,vylovení" truhly, je fakt, že vrak lodi se nenachází v islandských teritoriálních vodách, ale v oblasti, která je uvnitř výlučné ekonomické zóny, což je oblast do vzdálenosti 200 námořních mil (370 kilometrů) od islandského pobřeží. To jinými slovy znamená, že islandské úřady v podstatě nemohou ze své vůle potvrdit nárok na vytažení či záchranu cenných věcí z vraku SS Minden. Island totiž může ve své výlučné ekonomické zóně prosazovat svrchovaná práva k průzkumu a využívání přírodních zdrojů. To zahrnuje jak zdroje živé i neživé, tak například i z mořského dna.

Není tak jasné, zda se společnosti AMS podaří do vraku vůbec potopit a ,,bájnou" truhlu napěchovanou zlatem nakonec dostat ze dna moře.

 

Zdroj: foxnews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace