Autor fotografie: By Okänd fotograf / Sjöhistoriska museet - Sjöhistoriska museet, Public Domain|Popisek: Sesterská loď SS Mannheim
Jantarová komnata byla zhotovena na zakázku pruského krále Fridricha I. v Berlíně. V roce 1716 byla pruským králem Fridrichem Vilémem věnována ruskému caru Petru Velikému. Po téměř dvě stě roků se pak nacházela v Kateřinském paláci v Carském Selu poblíž Petrohradu.
Od roku 1942 byla vystavena v zámku v Kaliningradu; od konce druhé světové války je nezvěstná a mohla se stát jedním z uměleckých děl, které velký sběratel umění Hermann Göring nechal odvézt.
Její hodnota je prakticky nevyčíslitelná, dá se hovořit o částce přesahující půl miliardy dolarů. Poklad, který zmizel ve víru 2. světové války hledají lovci pokladů na různých místech. Mezi místa, kde by Jantarová komnata mohla být patří i podzemí zámku Frýdlant, zavalený vlak v polském Walbrzychu nebo německá loď Karlsruhe.
Karlsruhe byla poslední německou lodí, která vyplula z bývalého pruského hlavního města Königsberg 11.dubna 1945. Když se blížil konec války, byla loď naložena německou kořistí v rámci epické evakuace nazvané Operace Hannibal.
Ten den vzalo Karlsruhe v Pillau na palubu 1083 uprchlíků a kolem 20:00 opustilo přístav na poloostrov Hel, kam loď dorazila 12. dubna 1945 ráno. Tam se vytvořil konvoj s parníky SS Santander, SS Karlsruhe a třemi minolovkami, který kolem 09:00 odplul do Kodaně.
Přetížená Karlsruhe nestačila na požadovanou rychlost konvoje 9 uzlů a dokázala dosáhnout rychlosti jen 7 uzlů a zaostávala. 13. dubna 1945 byla severně od Stolpmünde napadena sovětskými letouny a zasažena torpédem. Loď se rozlomila na dvě části a během tří až čtyř minut se potopila. Minolovky M 294 (Kapitänleutnant Volberts) a M 341 (Oberleutnant zur See Henry Peter Rickmers) dokázaly zachránit pouze 150 z přibližně 1083 uprchlíků. Ostatních 933 cestujících zahynulo.
Vrak byl nalezen polskými potápěči v červenci 2020 a průzkum podvodním dronem ukázal několik truhel, které z vraku lodi vypadly a jsou speciálně utěsněné. Tyto zapečetěné truhly opět vzbudily naději na nalezení slavného pokladu.
Zdroj: warhistoryonline.com, Reuters