Potopená nacistické loď a ukradený poklad ruských carů

Potopená nacistické loď a ukradený poklad ruských carů
Autor fotografie: By Okänd fotograf / Sjöhistoriska museet - Sjöhistoriska museet, Public Domain|Popisek: Sesterská loď SS Mannheim
30 / 09 / 2023, 14:00

Jantarová komnata byla zhotovena na zakázku pruského krále Fridricha I. v Berlíně. V roce 1716 byla pruským králem Fridrichem Vilémem věnována ruskému caru Petru Velikému. Po téměř dvě stě roků se pak nacházela v Kateřinském paláci v Carském Selu poblíž Petrohradu.

Od roku 1942 byla vystavena v zámku v Kaliningradu; od konce druhé světové války je nezvěstná a mohla se stát jedním z uměleckých děl, které velký sběratel umění Hermann Göring nechal odvézt.

Její hodnota je prakticky nevyčíslitelná, dá se hovořit o částce přesahující půl miliardy dolarů. Poklad, který zmizel ve víru 2. světové války hledají lovci pokladů na různých místech. Mezi místa, kde by Jantarová komnata mohla být patří i podzemí zámku Frýdlant, zavalený vlak v polském Walbrzychu nebo německá loď Karlsruhe.

Karlsruhe byla poslední německou lodí, která vyplula z bývalého pruského hlavního města Königsberg 11.dubna 1945. Když se blížil konec války, byla loď naložena německou kořistí v rámci epické evakuace nazvané Operace Hannibal.

Ten den vzalo Karlsruhe v Pillau na palubu 1083 uprchlíků a kolem 20:00 opustilo přístav na poloostrov Hel, kam loď dorazila 12. dubna 1945 ráno. Tam se vytvořil konvoj s parníky SS Santander, SS Karlsruhe a třemi minolovkami, který kolem 09:00 odplul do Kodaně.

Přetížená Karlsruhe nestačila na požadovanou rychlost konvoje 9 uzlů a dokázala dosáhnout rychlosti jen 7 uzlů a zaostávala. 13. dubna 1945 byla severně od Stolpmünde napadena sovětskými letouny a zasažena torpédem. Loď se rozlomila na dvě části a během tří až čtyř minut se potopila. Minolovky M 294 (Kapitänleutnant Volberts) a M 341 (Oberleutnant zur See Henry Peter Rickmers) dokázaly zachránit pouze 150 z přibližně 1083 uprchlíků. Ostatních 933 cestujících zahynulo.

Vrak byl nalezen polskými potápěči v červenci 2020 a průzkum podvodním dronem ukázal několik truhel, které z vraku lodi vypadly a jsou speciálně utěsněné. Tyto zapečetěné truhly opět vzbudily naději na nalezení slavného pokladu.

Zdroj: warhistoryonline.com, Reuters

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.