Japonský parník Awa Maru - šel ke dnu s pokladem v hodnotě 5 miliard dolarů?

Japonský parník Awa Maru - šel ke dnu s pokladem v hodnotě 5 miliard dolarů?
Autor: Ueda Kihachiro|Popisek: AWA MARU
10 / 11 / 2018, 13:00

Japonský parník, který měl v roce 1945 vézt ze Singapuru zásoby americkým a britským zajatcům, měl díky statusu lodi Červeného kříže garantovaný bezpečný koridor mezi loděmi Spojenců.

Podle některých zpráv, ale byla loď naložena pokladem v hodnotě asi 5 miliard dolarů, který obsahoval 40 tun zlata, 12 tun platiny, diamanty a strategické materiály.

psali jsme: Luxusní anglický parník taranoval německou ponorku

28. března loď s nákladem rýže a možná i pokladu opustila Singapur, ale pozdě v noci 1. dubna byla loď v Taiwanské úžině torpédována americkou ponorkou USS Queenfish SS-393, která si parník ve tmě spletla s japonským křižníkem. Přežil pouze jeden muž z celkového počtu 2 004 osob na palubě Awa Marun a potvrdil, že loď nevezla žádné zásoby od Červeného kříže, vše prý bylo z lodi před plavbou vyloženo.

Velitel americké ponorky byl postaven před soud a shledán vinným z nedbalosti, Japonsko požadovalo po USA plné odškodnění v hodnotě asi 52 miliónů dolarů. O zlatu nepadlo ani slovo.

psali jsme: Potopení německého parníku Cap Arcona bylo jednou z největších námořních katastrof. Na palubě byl i E. F. Burian

Vrak lodi opředené tajemstvím byl nalezen Čínou v roce 1977 a během 5 let výzkumů vraku se na nalezení pokladu utratilo přibližně 100 miliónů dolarů, nicméně bez výsledku. Mnohem prozaičtější vysvětlení ale může být, že zlato v lodi vůbec nebylo a Awa Maru vezla jen životně důležité suroviny jako cín a kaučuk.

Zdroj: War History Online

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace