Před 130 roky se narodil jeden z nejkrvavějších diktátorů, Adolf Hitler

Před 130 roky se narodil jeden z nejkrvavějších diktátorů, Adolf Hitler
Popisek: Hitler v Mnichově 1931
20 / 04 / 2019, 10:00

Rakušan, neúspěšný malíř, držitel Železného kříže z 1. světové války, německý kancléř, diktátor a původce 2. světové války - to vše byl syn rakouského celního úředníka, Adolf Hitler.

Adolf Hitler  se narodil 20. dubna 1889 v rakouském Braunau am Inn a zemřel 30. dubna 1945 v obleženém Berlíně. Tento muž byl zcela odpovědný za zločiny nacistické německé říše, za vyvražďování Židů, Romů, homosexuálů nebo postižených. 

Hitler pocházel z rodiny rakouského celního úředníka, po smrti svých rodičů se jako neúspěšný malíř snažil přežít ve Vídni, kde ho jeho neúspěchy posunuly směrem k antisemitismu a nacionalismu. Po vypuknutí první světové války se dobrovolně přihlásil do německé armády a v bojích byl zraněn. Obdržel Železný kříž.

Psali jsme: Kennedy měl pochybnosti o Hitlerově smrti, vyplývá to z jeho deníku

V roce 1919 vstoupil do nacistické strany a díky své výřečnosti pro ni získal  mnoho členů. Po nezdařeném mnichovském puči 8. a 9. listopadu 1923 byl odsouzen a poslán do vězení, kde sepsal své hlavní programové dílo Mein Kampf. Po vypuknutí velké hospodářské krize koncem dvacátých let se v těžce postiženém Německu začalo dařit extremistům a Hitlerova NSDAP se vypracovala na nejsilnější politickou stranu země, navíc přitom získala i podporu části konzervativních elit a průmyslníků, kteří se obávali rostoucího vlivu komunistů.

Roku 1933 dosáhl Hitler jmenování kancléřem, zprvu ve spojenectví s částí konzervativců, brzy však na sebe nacisté nevybíravými metodami strhli absolutní moc. Hitler se tvrdě vypořádal s opozicí ve vlastní straně i mimo ni, k obětem takzvané noci dlouhých nožů z 29. na 30. června 1934 patřili i velitelé stranické milice SA nebo předchozí kancléř Kurt von Schleicher.

Oslavy 50. narozenin Adolfa Hitlera v roce 1039

Německo začalo zbrojit a Hitler metodou stupňování požadavků a hrozbou agrese dosáhl významných ústupků ze strany západních států. Roku 1938 tak k Německé říši mohl připojit Rakousko a na základě Mnichovské dohody část Československa.

Psali jsme: Hitlerův bojovník: Těžký křižník Admiral Hipper

Roku 1939 obsadila německá vojska zbytek českých zemí a po dohodě se Sovětským svazem větší část Polska. Napadení Polska však vyvolalo světovou válku, které se Hitler ze začátku snažil předejít. S Velkou Británií válčit nechtěl. Roku 1940 německá armáda zvítězila nad Francií, následujícího roku přepadla Sovětský svaz a postoupila hluboko do jeho území.

Dělo Dora a Adolf Hitler

Od roku 1943 se však začala karta obracet a Spojenci začali vítězit. Hitler svými nevhodnými zásahy do velení armády situaci armády, letectva a námořnictva ještě zhoršoval. například počátkem roku 1943 debakl operace proti spojeneckým konvojům rozzuřil Hitlera tak, že nařídil, aby byly všechny velké hladinové lodě vyřazeny a peníze investovány do výstavby ponorek. Admirálu Karlu Dönitzovi se naštěstí podařilo přesvědčit Hitlera, aby hladinovou flotilu úplně nezlikvidoval. Německé Luftwaffe zse zdržoval výstavbu nových letadel nesmyslnými požadavky a tak by bylo možné pokračovat.

Roku 1944 vyvázl z atentátu, který zosnovala skupina důstojníků v čele s plukovníkem Stauffenbergem, protože chtěla předejít drtivé porážce, k níž se pod Hitlerovým neschopným a fanatickým velením schylovalo.

Na jaře 1945 Hitler uvízl v obleženém hlavním městě a 30. dubna spáchal ve svém bunkru sebevraždu spolu se svou družkou Evou Braunovou, kterou si těsně předtím vzal za manželku.

 

Tagy článku